OSTRZE¯ENIA

Ostrze¿enia meteorologiczne

Prezentowanie s± tu jedynie ostrze¿enia przed gro¼nymi zjawiskami atmosferycznymi mog±cymi wyst±piæ na Podkarpaciu! Nie przewiduje siê ostrze¿eñ np. przed burzami chyba, ¿e ich intensywno¶æ bêdzie wyj±tkowo wysoka.

19.07.2012 Gwa³towne burze po³±czone z silnym wiatrem

Godzina 10:00

W dniu dzisiejszym w godzinach popo³udniowych, wieczornych i nocnych spodziewane s± gwa³towne zjawiska meteorologiczne w rejonie Podkarpacia. Najgro¼niejsze zjawiska spodziewane s± w pó³noc od Rzeszowa ale nie wykluczone, ¿e gwa³towne burze przechodziæ bêd± równie¿ po³udniowymi rejonami województwa. Burzom towarzyszyæ bêdzie silny wiatr, który ju¿ teraz siêga w porywach 45 km/h. W czasie burz jego prêdko¶æ mo¿e siêgaæ 90-100 km/h. Prawdopodobieñstwo wyst±pienia tr±b powietrznych jest stosunkowo niewielkie w rejonie Podkarpacia ale w przypadku prognozowania tego typu zjawisk mamy bardzo du¿± niepewno¶æ. Od kilku dni w rejonie Europy ¦rodkowej utrzymuje sie dynamiczna pogoda. Nad naszymi g³owami meandruje polarny pr±d strumieniowy z prêdko¶ciami wiatru przekraczaj±cymi 150 km/h. W takich warunkach rozwój g³êbokiej konwekcji prawdzi do pionowego transportu pêdu i gwa³townych wzrostów prêdko¶ci wiatru przy powierzchni ziemi. Dodatkowo, silny pionowy gradient prêdko¶ci wiatru bêdzie organizowa³ konwekcjê w struktury przestrzenne. Ponadto w cieplej masie powietrza, która nap³ynê³a dzi¶ nad Podkarpacie bêdzie tworzyæ siê konwekcja. Na chwilê obecn± masa powietrza jest sucha bo temperatura punktu rosy jest tylko ok. 10C ale spodziewany jest wzrost wilgotno¶æ w³a¶ciwej. Znacznym ograniczaniem do rozwoju gwa³townych zjawisk dzisiaj bêdzie brak konwergencji powietrza ze wzglêdu na nie wystêpowanie zatoki niskiego ci¶nienia oraz brak wyra¼nego skrêtu kierunku wiatru z wysoko¶ci±.

14.02.2012 Za³amanie pogody: silny wiatr i ¶nie¿yce

Godzina 23:00

W najbli¿szych godzinach spodziewana jest znaczna zmiana pogody. Po d³ugim okresie silnych mrozów z niewielkim zachmurzeniem nad Polsk± przewêdruje g³êboki uk³ad niskiego ci¶nienia, który przyniesie gwa³towny spadek a nastêpnie wzrost ci¶nienia, silny wiatr oraz opady ¶niegu. W ¶rodê w godzinach przedpo³udniowych i po³udniowych na Podkarpaciu mo¿na spodziewaæ siê wiatru o ¶redniej prêdko¶ci ok 30-45 km/h w porywach do 80 km/h a w górach ponad 90 km/h. Po po³udniu spodziewane s± opady ¶niegu, silnie zawieje i zamiecie ¶nie¿ne. Pokrywa ¶nie¿na wzro¶nie na obszarach podgórskich o ok 5-10 cm a w górach rzêdu 20 cm. W najbli¿szych dniach nie powróc± niskie temperatury, nale¿y raczej spodziewaæ siê odwil¿y.   

12.01.2012 Uwaga na silny wiatr i ¶nie¿yce

Godzina 14:00

W najbli¿szych godzinach spodziewany jest najpowa¿niejszy w tym sezonie atak zimy. Temperatura w najbli¿szych dniach bêdzie zdecydowanie zimowa co ju¿ widoczne jest na Podkarpaciu. Zmiana aury zwi±zana jest ze zmiana cyrkulacji w Europie. Silny wiatry i opady ¶niegu przysienie nam ni¿ z rejonu ¦rodkowego Ba³tyku, który obecnie przesuwaj±c siê na po³udnia przyniesie adwekcjê arktycznego powietrza. Od rana ci¶nienie bardzo szybko obni¿a siê (ok 4 hPa/3h) a wiatr nasila siê. Ju¿ teraz jego podmuchy przekraczaj± 40 km/h. W nastêpny godzinach spodziewany jest dalszy wzrost prêdko¶ci wiatru, którego warto¶æ ¶rednia bêdzie w przedziale 30-45 km/h, za¶ porywy bêd± siêgaæ 70-80 km/h. Od jutra do niedzieli spodziewamy siê przelotnych opadów ¶niegu, które chwilami mog± byæ bardzo intensywne.  Rozwijaæ siê bêd± chmury konwekcyjne, które lokalnie powodowaæ bêd± ¶nie¿yce. Wiatr niestety nie os³abnie do niedzieli, a ujemna temperatura powietrza bêdzie potêgowaæ odczucie ch³odu. Warunki na drogach mog± byæ bardzo trudne. W najbli¿szych dniach utrzyma siê zimowa aura, a na pocz±tku przysz³ego tygodnia mo¿emy obserwowaæ znaczne spadki temperatury noc±.

 

05.01.2012 Wiatr ju¿ s³abszy ale najbli¿sze godziny bêd± wietrzne z opadami ¦niegu

Godzina 22:00

Najsilniejsze podmuch wiatru mamy ju¿ za sob±. Najwiêksze podmuchy wiatru zanotowano na Kasprowym Wierchu siêgaj±ce prawie 140 km/h. Na Podkarpaciu w Rzeszowie 83 km/h, w Kro¶nie 79 km/h, w Lesku 83 km/h, w okolicach Strzy¿owa 90 km/h na wysoko¶ci 10 metrów oraz 104 km/h na wysoko¶ci 24 metrów. W najbli¿szych godzinach wiatr nadal bêdzie silny ale jego prêdko¶æ nie powinna przekraczaæ 70-80 km/h. Spodziewane s± opady ¶niegu, którym bêd± towarzyszyæ zawieje i zamiecie ¶nie¿ne.

05.01.2012 Orkan Andrea zbli¿a siê do Polski

Godzina 9:00

Centrum g³êbokiego ni¿u Andrea z ci¶nieniem 964 hPa mija w³a¶nie cie¶niny Duñskie i kieruje siê na po³udniowy Ba³tyk. Ci¶nienie w Polsce bardzo szybko spada osi±gaj±c tendencjê niemal 10 hPa/3h. Na Podkarpaciu spadek ten obecnie wynosi 5 hPa/3h. Od wczesnych godzin nocnych ro¶nie prêdko¶æ wiatru, która obecnie wynosi ok 40 km/h (warto¶æ ¶rednia). W porywach wiatr siêga 70 km/h i z ka¿da godzina nasila siê. Tendencja wzrostowa utrzyma siê do ok godziny 12-13 i od po³udnia do godzinnych 16 wiatr bêdzie najsilniejszy. Prognozy od wczoraj wiele siê nie zmieni³y i wskazuj±, ¿e najsilniejszy wiatr na Podkarpaciu bêdzie notowany w jego ¶rodkowej i po³udniowej czê¶ci.  Po³udniowy wiatr mo¿e w porywach osi±gaæ 80-100 km/h w rejonach nizinnych oraz 90-110 km/h na szczytach wzniesieñ. W Bieszczadach prêdko¶æ wiatru bêdzie z ca³a pewno¶ci±  wy¿sza i w porywach mo¿e przekraczaæ 130 km/h. Aktualny wiatr w rejonie Strzy¿owa jest przedstawiony na wykresie

04.01.2012 Fatalne prognozy wiatru dla Podkarpacia na czwartek (5go stycznia)

Godzina 10:00

Jutro w godzinach pomiêdzy 11:00 a 16:00 nad Podkarpaciem przetoczy siê gwa³townych huragan zwi±zany z g³êbokim ni¿em znad po³udniowego Ba³tyku. Ci¶nienie w centrum ni¿u spadnie do ok. 965 hPa a najwiêksze gradienty ci¶nienia wyst±pi± w Polsce po³udniowej. Zafalowanie pola geopotencja³u na Karpatach jeszcze go zwiêkszy co skutkowaæ bêdzie bardzo silnymi podmuchami wiatru. ¦rednia prêdko¶æ wiatru prognozowana jest nawet na poziomie 13-15 m/s co odpowiada ok. 45-55 km/h, za¶ porywy bêd± przekraczaæ 100 km/h w terenach nizinnych. Istnieje spore prawdopodobieñstwo, ¿e podmuchy wiatru na szczytach wzniesieñ oraz w górach bêd± siêgaæ 120 km/h. W Bieszczadach prêdko¶ci wiatru mog± byæ jeszcze wiêksze. Prêdko¶æ wiatru w swobodnej atmosferze prognozowana jest na poziomie 30-35 m/s (110-125 km/h) na wysoko¶ci 925 hPa (700 m) oraz ok 45 m/s (160 km/h) na wysoko¶ci 850 hPa (1.5 km). Spodziewany jest wiêc najsilniejszy wiatr na Podkarpaciu w ostatnich latach. Obecnie ¶rednia prêdko¶æ wiatru nad Strzy¿owem ok. 35-40 km/h i systematycznie obni¿a siê. Pojedyncze porywy wiatru siêgaj± jeszcze 60-70 km/h (wykres). W najbli¿szych godzinach wiatr bêdzie coraz s³abszy i nasili siê ponownie w nocy i jutro rano.

04.01.2012 Silny wiatr nad Podkarpaciem, gorsze prognozy na czwartek (5go stycznia)

Godzina 00:00

Obecnie ¶rednia prêdko¶æ wiatru nad Strzy¿owem oscyluje oko³o 40 km/h. Pojedyncze porywy wiatru siêgaj± 75 km/h (wykres). W najbli¿szych godzinach wiatr mo¿e jeszcze siê nasiliæ i w porywach siêgaæ 80-85 km/h. Obecne prognozy wiatru na czwartek nie wygl±daj± dobrze. Spodziewana jest ¶rednia prêdko¶æ wiatru oko³o 50 km/h, za¶ porywy przekraczaj±ce 100 km/h. Mo¿e to spowodowaæ powa¿ne uszkodzenia i k³opoty komunikacyjne.

03.01.2012 Ponowne Ostrze¿enie przed bardzo silny wiatrem

Godzina 9:30

Utrzymuj±ce siê dodatnie warto¶ci indeksu Oscylacji Pó³nocno-Atlantyckiej powoduj± wysok± aktywno¶æ cykloniczn± w Europie ¦rodkowej. W najbli¿szych 3 dnia czekaj± nas dwa takie uk³ady, które przynios± dynamiczne zmiany ci¶nienia, silny wiatr oraz och³odzenie, szczególnie po przej¶ciu drugiego ni¿u. Bardzo silny wiatr po³udniowy spodziewany jest na Podkarpaciu dzi¶ w nocy (z wtorku na ¶rodê). Jego prêdko¶æ ¶rednia bêdzie na poziomie 30-50 km/h a porywy do 80 km/h. W ¶rodê rano prêdko¶æ wiatru bêdzie systematycznie spadaæ i popo³udniu nie bêdzie on ju¿ dokuczliwy. Niestety w czwartek rano nad Pó³nocn± Polskê nadci±gnie g³êboki uk³ad ni¿owy, który spowoduje gwa³towny spadek ci¶nienia i huraganowy wiatr. Bedzie wia³o silniej ni¿ dzi¶ w nocy bo ¶rednia prêdko¶æ wiatru osi±gnie warto¶æ 40-60 km/h, za¶ porywy bêd± wynosiæ 90-100 km/h. Wysoko w górach do 120 km/h. Maksimum wiatru spodziewane jest w godzinach po³udniowych i wrze¶nio popo³udniowych. Wieczorem i w nocy spodziewane s± s³abe i umiarkowane opady ¶niegu. W najbli¿szych dniach bêdzie nieco ch³odniej ale temperatura i tak bêdzie nieco powy¿ej ¶redniej wieloletniej.  

16.12.2011 Ostrze¿enie przed bardzo silny wiatrem i ¶nie¿ycami

Godzina 10:30

Dzi¶ pocz±wszy od godzin po³udniowych prêdko¶æ wiatru bêdzie silnie wzrastaæ i w porywach mo¿e osi±gaæ 90 km/h. Tym samym obserwowany bêdzie wzrost zachmurzenia i gwa³towny spadek ci¶nienia. Wieczorem opady deszczu, które rano przejd± w opady ¶niegu. W sobotê mo¿liwe opady ¶niegu po³±czone z bardzo silnym wiatrem. Wiatr bêdzie s³ab³ dopiero w nocy z soboty na niedziele. Zjawiska te bêd± zwi±zane z drugim w tym roku g³êbokimi niej który tym razem przechodzi³ bêdzie przez pó³nocne rejony Polski.

23.05.2011 Mo¿liwo¶æ pojawienia siê py³u wulkanicznego nad Pó³nocn± polsk±

Godzina 16:30

Trajektorie do przodu liczone modem HYSPLIT wykazuj± transport powietrza z Islandii w rejon pó³nocnej Polski (mapa). Powietrze zawieraj±ce py³ po wybuchu wulkanu Grimsvotn mo¿e dotrzeæ do Polski 26 maja jednak prognozy nie s± jeszcze dok³adne. Podobnie jak informacje o mo¿liwej koncentracji py³u wulkanicznego. Obecnie py³ wulkaniczny przesuwa siê na po³udnie od Islandii. Je¶li wulkan bêdzie aktywny w najbli¿szych dniach istnieje spore prawdopodobieñstwo, ¿e aerozol emitowany przez niego dotrze do Polski za spraw± zachodnie i pó³nocno zachodniej cyrkulacji. 

 

05.01.2011 Ostrze¿enie przed bardzo silnym wiatrem

Godzina 15:00

Obecnie nad Podkarpaciem wieje do¶æ silny wiatr, który w porywach siêga 50-60 km/h. Jutro niestety prêdko¶æ wiatru po³udniowego nasili siê w godzinach przedpo³udniowych. Jego prêdko¶æ ¶rednia mo¿e wynosiæ 40-50 km/h a w porywach 70-80 km/h. Mimo wiatru z ka¿d± godzin± bêdzie coraz cieplej a w godzinach popo³udniowych prawdopodobnie przekroczy 0C. W najbli¿szych dniach zdecydowana odwil¿. Spodziewaæ siê mo¿na wysokich temperatur siêgaj±cych nawet 10C. Ca³a pokrywa ¶nie¿na stopi siê w ci±gu kilku dni. W dalszej perspektywie nie widaæ powrotu ¶niegu i mrozu.

 

24.12.2010 Wigilia bardzo ciep³a w pierwszy dzieñ ¦wi±t ponowne och³odzenie

Godzina 00:00

Wczoraj temperatura na Podkarpaciu przekroczy³a nieznacznie 10 C przyczyniaj±c siê do b³yskawicznego zaniku pokrywy ¶nie¿nej. Wigilia tego roku zapowiada siê jesiennie i ponuro za sprawa rozleg³ego uk³ady ni¿owego znad po³udniowo-zachodniej Europy. Spodziewane s± nieznaczne opady deszczu lub m¿awki. Opady nasil± sie z pi±tku na sobotê w nocy jednak dopiero ko³o godzin po³udniowych zacznie siê szybko och³adzaæ i powróc± opady ¶niegu. Niedziela zapowiada siê mro¼nie i bia³o z temperatur± w nocy nawet do -6C. W kolejnych dniach utrzyma siê nieznaczny mróz w dzieñ i pojawiaæ siê bêd± rozpogodzenia.

19.12.2010 Silny wiatr, Gwa³towna odwil¿ i Ciep³o w ¦wiêta

Godzina 15:00

W najbli¿szych godzinach na Podkarpaciu spodziewany jest bardzo silny wiatr, którego apogeum nast±pi jutro w godzinach po³udniowych. Prêdko¶æ wiatru w porywach mo¿e przekraczaæ 80km/h. Obecnie na wzniesieniach otaczaj±cych Strzy¿ów wieje wiatr o ¶rednie predkosciok.40 km/h siêgaj±cy w porywach 55km/h. W ka¿d± godzin± temperatura bêdzie ros³a ze wzglêdu na adwekcje ciep³ych mas powietrza  z po³udnia - odwil¿ jest nieunikniona. Do pi±tku mo¿e znikn±æ wiêkszo¶æ pokrywy ¶nie¿nej a ¶wiêta zapowiadaj± siê wyj±tkowo ciep³o. Temperatura w tych dniach mo¿e przekroczyæ nawet +10 C. Prawdopodobieñstwo i¿ ta prognoza sie nie sprawdzi jest bardzo niewielkie. Och³odzenia mo¿e spodziewaæ w drugi dzieñ ¶wiat ale nie wydaje sie byæ mo¿liwe aby by³ to powrót do zimy jak± teraz mamy.

11.12.2010 Wieje, Sypie i bêdzie mro¼nie

Godzina 16:00

Obecnie nad Podkarpacie przechodz± intensywne opady ¶niegu po³±czone z bardzo silnym wiatrem. Wiatr w porywach osi±ga 70 km/h tworz±c zawieje i zamiecie ¶nie¿na. Opady ¶niegu utrzymaj± siê przez ca³± noc i niedzielê. W kolejnych dniach systematyczny spadek temperatury i zimowa aura, która dominowaæ bêdzie prawdopodobnie co najmniej do ¶wi±t. 

05.12.2010 Bardzo silny wiatr w nocy

Godzina 16:00

Dzi¶ w nocy spodziewany s± podmuchy bardzo silnego wiatru, które powodowaæ bêd± zamiecie ¶nie¿ne. Po³udniowy wiatr mo¿e w porywach siêgaæ 80-90 km/h. Towarzyszyæ mu bêd± s³abe opady ¶niegu, które utrzymaj± sie do godzin porannych. W najbli¿szych dniach mo¿emy spodziewaæ siê odwil¿y jednak od czwartku ponowny atak zimy z niskimi temperaturami i opadami ¶niegu.

01.12.2010 ¦nie¿yce w nocy

Godzina 10:00

Dzi¶ po po³udniu i wieczorem spodziewany jest wzrost prêdko¶ci wiatru wschodniego, który w nocy mo¿e  w porywach osi±gaæ 70-80 km/h. W godzinach wieczornych rozpoczn± siê równie¿ intensywne opady ¶niegu które potrwaj± do rana. ¦rednie spadnie oko³o 10-15 cm ¶niegu. Przyniesie je ni¿ z po³udnia, który zdecydowanie podniesie temperaturê powietrza w regionie. W czwartek temperatura w ci±gu dnia poszybuje nieco ponad zero ale wieczorem znowu obni¿y siê.

28.11.2010 Gwa³towny atak Zimy. ¦nie¿yce, deszcz oraz mróz

Godzina 11:00

W ci±gu najbli¿szych kilkunastu godzin czeka nas dynamiczna zmiana pogody. W nocy z niedzieli na poniedzia³ek rozpoczn± siê intensywne opady ¶niegu, które rano przejd± w opady deszczu. Wieczorem temperatura zacznie szybko spadaæ i zrobi sie bardzo niebezpiecznie. Przez ca³y ten okres bêdzie wia³ bardzo silny wiatr (do 70 km/h) powoduj±cy zawieje i zamiecie ¶nie¿ne. Na chwile obecn± wydaje sie, ¿e opady ¶niegu nie bêd± na Podkarpaciu tak intensywne jak winnych regionach Polski ale sytuacja jest dynamiczna. Mo¿na powiedzieæ, ¿e wrócili¶my do punktu wyj¶cia. Ujemny indeks NOA, który towarzyszy³ nam przez niemal ca³± ubieg³± zimê powróci³ i znowu ni¿e ba³kañskie bogate w wilgoæ bêd± wêdrowaæ nad obszarem naszego kraju przynosz±c intensywne ¶nie¿yce. Gdyby centrum ni¿u przesunê³o siê nico bardziej na wschód nie mieliby¶my krótkotrwa³ej odwil¿y na Podkarpaciu.

 

20.10.2010 Uwaga na silny wiatr.

Godzina 21:30

W najbli¿szych godzinach musimy przygotowaæ siê na bardzo dynamiczne zmiany pogody. Dzi¶ w nocy spodziewany jest wzrost prêdko¶ci wiatru po³udniowo zachodniego, który osi±gnie maksimum jutro w godzinach po³udniowych. Prêdko¶æ w porywach mo¿e na Podkarpaciu przekraczaæ 80 km/h. Uczycie ch³odu potêgowaæ bêdzie niska temperatura i opady deszczu oraz deszczu ze ¶niegiem. Wieczorem wiatr os³abnie aby w pi±tek ponownie przybraæ na sile. Jednak os soboty spodziewany jest zrost temperatury powietrza i rozpogodzenia. W najbli¿szych dniach dynamiczna pogoda bêdzie siê utrzymywaæ gdy¿ nad Polsk± przechodziæ bêd± aktywne o¶rodki ni¿owe. Cyrkulacja strefowa zostanie odblokowana na jaki¶ czas.

 

30.08.2010 Nadchodz± Intensywne Opady deszczu.

Godzina 23:00

Ujemna faza oscylacji pó³nocno atlantyckiej ci±gle trwa st±d te¿ po raz kolejny w tym roku nad naszym krajem przechodzi³ bêdzie bardzo wilgotny uk³ad niskiego ci¶nienia. Przyniesie on intensywne opady deszczu, niskie temperatury i silny wiatr. Prognoza ilo¶ci opadu jak zawsze w tym przypadku obarczona jest du¿ym b³êdem a wyniki modeli numerycznych zmieniaæ siê bêd± wraz z kolejnymi uaktualnieniami analizy meteorologicznej. Istnieje sporo prawdopodobieñstwo wyst±pienia lokalnych podstopieñ oraz powodzi. Czy grozi na kolejna fala powodziowa trudno wyrokowaæ w tym momencie. Opady na Podkarpaciu rozpoczn± siê jeszcze tej nocy i ró¿nym natê¿eniem mog± potrwaæ 3 doby. Na chwile obecn± wydaje siê, ¿e na Podkarpaciu opady nie bêd± tak intensywne jak w Ma³opolsce i na ¦l±sku.

 

16.08.2010 Burze szalej± nad Podkarpaciem.

Godzina 20:30

Obecnie gwa³towne burze przechodz± nad ¶rodkowym i zachodnim Podkarpaciem. Burzom towarzysz± intensywne opady i gwa³towne podmuchy wiatru. Temperatura w ci±gu kilkunastu minut spad³± do oko³o 18C. Burze s± bardzo aktywne i wystêpuje bardzo du¿o wy³adowañ doziemnych.

16.08.2010 Upa³y koñcz± siê gwa³townymi burzami.

Godzina 09:30

Dzi¶ po raz ostatni temperatura w ci±gu dnia przekroczy 30C. Od jutra poczujemy powiew nieco ch³odniejszego powietrza polarno morskiego, które znacz±co poprawi nasze samopoczucie. Po pierwsze za spraw± ni¿szych temperatur po drugie ze wzglêdu na wymycie du¿ej ilo¶æ zanieczyszczeñ, które zgromadzi³y siê nad wschodni± Polsk±. Zanim to nast±pi czeka nas bardzo gwa³towna pogoda popo³udniu i wieczorem. Zjawiska pogodowe prawdopodobnie nad Podkarpaciu najsilniejsze nie bêd± jednak nale¿y liczyæ siê, ¿e sytuacja mo¿e byæ gro¼na. We wspominanych godzinach z po³udniowego zachodu przesuwaæ siê bêd± burze którym towarzyszyæ bêdzie silny wiatr, deszcz oraz grad. Nie mo¿na wykluczyæ pojawienia siê tr±by powietrznej ale nawet je¶li jej nie bêdzie silne pr±dy zstêpuj±ce mog± spowodowaæ wiele szkód. W chwili obecnej sytuacja jest bardzo spokojna, w regionie jest bezchmurnie lub panuje ma³e zachmurzenie, wiele umiarkowany wiatr chwilami nieco silniejszy. Konwekcja pompuje energie promieniowania s³onecznego (ogrzewaj±cego warstwê powierzchni ziemi) do warstwy granicznej. Najbli¿sza warstwa graniczna ma ju¿ stratyfikacjê chwiejn± jednak warstwa ta jest zbyt p³ytka aby ju¿ pojawia³y sie pierwsze cumulusy.   

14.08 2010 Dymy z po¿arów w Rosji Nad Polsk±

godzina 10:00

Obecnie nad wschodni± Polsk± obserwuje siê w dolnej troposferze (do 3 km) dym zwi±zany z po¿arami w Rosji. Z ka¿da godzin± koncentracja aerozolu bêdzie ros³a. Sytuacja utrzyma siê do poniedzia³ku i wtorku. Wspomniany dym jest widoczny przez znaczne ograniczenie widzialno¶æ oraz jasny kolor niebosk³onu mimo braku chmur.

 

27.07.2010 Ostrze¿enie przed Intensywnymi opadami deszczu.

Godzina 14:00

Przed nami intensywne opady deszczu zwi±zane z uk³adem ni¿owym z centrum nad Polsk±. Ni¿ obecnie znajduje siê nad Ukrain± jednak w najbli¿szych godzinach wêdrowa³ bêdzie na zachód przynosz±c intensywne opady deszczu oraz silniejszy wiatr w po³udniowo-wschodniej Polsce. Opady spodziewane s± dzi¶ w nocy i jutro w ci±gu ca³ego dnia. Zdecydowana poprawa pogody nast±pi w pi±tek, kiedy to pojawi siê S³oñce. W zwi±zku z intensywnymi opadami deszczu i do¶æ wysokim stanem Wis³oka mo¿liwe s± lokalne podtopienia i osuwiska. Prognozy do co sum opadów s± bardzo rozbie¿ne ale nale¿y siê liczyæ nawet z sumami ponad 50 mm w ci±gu tych 2 dni. 

06.07.2010 Intensywne opady a pó¼niej fala Zwrotnikowego powietrza.

Godzina 21:00

W nocy z wtorku na ¶rodê oraz w ¶rodê w ci±gu dnia spodziewane s± intensywne opady deszczu. Opady przynios± spadek temperatury i zmianê masy powietrza. Uczucie orze¼wiaj±cego ch³odu potêgowaæ bêdzie silny wiatr. Od czwartku ponownie  zacznie sie ocieplaæ. W weekend oraz w pierwszej czê¶ci przysz³ego tygodnia spodziewane s± temperatury maksymalne przekraczaj±ce 30o.

 

21.06.2010 Pada i bêdzie padaæ dalej.

Godzina 11:30

Który to ju¿ raz mamy w tym roku kilkudniowe opady na Podkarpaciu zwi±zane z ni¿em ba³kañskim? Najnowsze prognozy wskazuj± na silne opady jakie czekaj± nas we wtorek. W Kolejnych dniach równie¿ mo¿liwe s± opady deszczu. Prawdopodobnie nie grozi nam III fala powodziowa ale nale¿y byæ przygotowanym na ró¿ne scenariusze. Prognozowanie opadów przy takiej sytuacji synoptycznej obarczone jest du¿ym b³êdem wiêc wyniki modeli mog± istotnie zmieniaæ siê wraz z nowymi prognozami. Znaczna poprawa pogody spodziewane jest po nastêpnym weekendzie. Bêdzie zdecydowanie cieplej i pogodniej.

 

14.06.2010 Ostrze¿enie przed gwa³townymi burzami.

Godzina 07:30

Dzi¶ na Podkarpaciu mo¿liwe s± gwa³towne zjawiska atmosferyczne. Zwi±zane one bêd± z przemieszczaj±cym siê p³ytkim uk³adem ni¿owym znad S³owacji. Do¶æ du¿e kontrasty termiczne wystêpuj±ce w tym rejonie oraz konwergencja powietrza w dolnej troposferze mo¿e doprowadziæ do gwa³townych burz. Towarzyszyæ im bêdzie silny wiatr w porywach do 80 km/h, intensywne opady deszczu i gradu. Lokalnie opady mog± mieæ charakter nawalny.  

 

12.06.2010 Mo¿liwe gwa³towne burze.

Godzina 00:30

Za nami kolejny upalny dzieñ, kiedy temperatura przekracza³a 30 oC. W sobotê po raz ostatni w ci±gu najbli¿szych dni temperatury bêd± tak wysokie. W  godzinach wieczornych i nocnych spodziewane s± burze, lokalnie do¶æ intensywne. Prawdopodobnie si³a tych zjawisk nie bêdzie tak du¿a jak w pi±tek na pó³nocy kraju. W najbli¿szych dniach spodziewaæ mo¿emy siê opadów i burz oraz znacz±co ni¿szych temperatur. 

8.06.2010 Nadchodz± upa³y i za³amanie pogody.

Godzina 09:30

W najbli¿szych dniach spodziewany jest stopniowy wzrosty temperatury powietrza, który apogeum osi±gnie w sobotê i niedziele. Wówczas temperatura maksymalna przekroczy na Podkarpaciu 30oC. Prognozowana temperatura na wysoko¶ci izobarycznej 850 hPa to 20-22 oC co oznacza, ¿e przy ziemi mo¿e byæ nawet 34-35oC. Za nami najcieplejsza jak do tej pory noc roku. Temperatura minimalna w Strzy¿owie spad³a do oko³o 15oC a na okolicznych szczytach do 17.5oC. W najbli¿szych dniach noce bêd± jeszcze cieplejsze z temperatur± nawet po wy¿ej 20oC. Po d³ugim okresie opadów i du¿ego zachmurzenia w koñcu na d³u¿ej poka¿e sie S³oñca. Za³amanie pogody spodziewane jest w weekend najprawdopodobniej w niedziele, kredy na teren Polski wleje sie znacznie ch³odniejsze powietrze polarno morskie. Nast±pi to za frontem ch³odnym zwi±zanym z ni¿em znad po³udniowego Ba³tyku. Przejecie tego frontu przez obszar Podkarpacia mo¿e byæ bardzo gwa³towne i spowodowaæ bardzo gro¼ne zjawiska pogodowe. Do tego czasu istnieje mo¿liwo¶æ wystêpowania lokalnych burz, które na Podkarpaciu nie powinny byæ gwa³towne. 

 

2.06.2010 Ostrze¿enie przed silnymi Burzami i intensywnymi opadami deszczu.

Godzina 23:30

We czwartek na ternie Podkarpacia spodziewane s± liczne burze, które przemieszcza³y siê bêd± z po³udniowego-wschodu na pó³nocny-zachód. Podczas burz spodziewany jest bardzo silny wiatr w porywach do 80 km/h oraz intensywne opady deszczu. Burz± towarzyszyæ mog± opady gradu. Po opadach sytuacja hydrologiczna mo¿e jeszcze bardziej siê pogorszyæ. Od pi±tku jednak spodziewana jest poprawa pogody i znacznie wiêcej s³oñca. Bêdzie to zwi±zane z uk³adem wy¿owym który znajdzie siê nad Polsk±. W nastêpnych dniach coraz cieplej tak ¿e w przysz³ym tygodniu temperatury zbli¿a siê do 30 C.

 

30.05.2010 Ostrze¿enie przed silnymi opadami deszczu.

Godzina 21:00

Po dwóch tygodniach od wielkiej powodzi czekaj± nas kolejne intensywne opady deszczu. Tym razem spowodowane one bêd± g³êbokim ni¿em przemieszczaj±cym siê z zachodu Europy pó³nocn± czê¶æ naszego kraju. Najwiêksze opady spodziewane s± we wtorek, kiedy to mo¿e spaæ ponad 60 mm opadu. Lokalnie spodziewane s± burze które mog± byæ bardzo gwa³towne. Prawdopodobnie nie grozi nam a¿ taki wysoki stan wód jak w po³owie maja jednak lokalnie mog± wyst±piæ liczne podtopienia i osuniêcia ziemi.

 

16.05.2010 Silne opady deszczu.

Godzina 11:30

Intensywnie opady na Podkarpaciu trwaj± ju¿ oko³o 6 godzin. ¦rednie natê¿enie opadu wynosi oko³o 3 mm/h. Od pó³nocy spad³o ju¿ oko³o 17 mm opadu co nie jest mo¿e imponuj±c± sum± ale opadu nie ustêpuj±. Wieje umiarkowany okresami do¶æ silny pó³nocny i pó³nocno-wschodni wiatr osi±gaj±cy w porywach 50 km/h. Prognozy nie s± optymistyczne gdy¿ pocz±tkowo w drugiej czê¶ci dnia opady os³abn± ale w poniedzia³ek nale¿y spodziewaæ siê kolejnej fali deszczu. Podobnie sytuacja bêdzie wygl±daæ we wtorek. Obecnie poziom wód g³ównych rzek na Podkarpaciu uk³ada siê w strefie stanów ¶rednich jednak sytuacja podczas najbli¿szej doby szybko zmieni siê. Istnieje du¿e ryzyko lokalnych powodzi. Sytuacja meteorologiczna odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest zwi±zana z kolejnym uk³adem ni¿owym wêdruj±cym znad Morza ¦ródziemnego w kierunku Europy ¦rodkowej. Trudno ju¿ zbli¿yæ który to ni¿ w ostatnich miesi±cach pod±¿aj±cy tym samym szlakiem. Przynosi on ogromne ilo¶ci wilgoci w ¶rodkowej troposferze oraz nap³yw ciep³ego powietrza. W dolnej troposferze mamy chodn± cyrkulacjê z pó³nocy. Centrum wspomnianego ni¿u (990 hPa) znajduje siê obecnie w okolicach Lwowa i niestety prognozy wskazuj±, ¿e stanie siê on uk³adem prawie stacjonarnym przynosz±c dalsze opady deszczu a wysoko w górach ¶niegu.

15.05.2010 Ostrze¿enie przed ulewnymi opadami deszczu.

Godzina 00:00

W sobotê od godzin wieczornych spodziewane s± w regionie intensywne opady deszczu po³±czone z silnym wiatrem siêgaj±cym w porywach 60 km/h. Opady utrzymaj± siê do ¶rody co mo¿e spowodowaæ liczne potopienia i powodzie. Sytuacja na chwile obecn± wygl±da gro¼nie.

 

17.04.2010 Mocno przesadzone informacje o pyle wulkanicznym nad Polsk±.

Godzina 22:00

W mediach panuje atmosfera zastraszenia zwi±zana z py³em wulkanicznym znad Islandii. Przyczyn± tego stanu rzeczy jest brak monitoringu tego typu zjawisk. Tym czasem nad Polsk± obserwuje siê bardzo niewielkie ilo¶ci py³u wulkanicznego. Dane z ceilometru wykonuj±cego pomiary w Warszawie rejestruj± py³ tylko w godzinach nocnych gdy¿ przyrz±d w tym czasie ma znacznie wiêksz± czu³o¶æ ni¿ w ci±gu dnia. Koncentracja py³u wulkanicznego nad Warszawa jest du¿o mniejsza ni¿ koncentracja py³u saharyjskiego który do¶æ czêsto nap³ywa nad Polskê w okresie wiosennym. Oczywi¶cie sytuacja mo¿e ulecz zmianie w przypadku wzrostu aktywno¶ci wulkanicznej i sprzyjaj±cej cyrkulacji powietrza. Dane na bie¿±co znajduj± siê na stronie: http://www.igf.fuw.edu.pl/meteo/stacja/wykresyIGF_ceilo.php. Nie ma ¿adnego zagro¿enia zwi±zanego z obecno¶ci± py³u wulkanicznego w atmosferze zarówno dla ruchu lotniczego jak i stanu naszego zdrowia.

 

28.02.2010 Huragan zmierza w kierunku Ba³tyku.

Godzina 19:00

Gro¼ny huragan Xynthia jest obecnie na pó³nocnymi Niemcami i kieruje siê na pó³nocny wschód. W jego centrum ci¶nienie wynosi oko³o 976 hPa i powoli podnosi siê. Du¿y gradient ci¶nie

 

28.02.2010 Huragan zmierza w kierunku Ba³tyku.

Godzina 19:00

Gro¼ny huragan Xynthia jest obecnie na pó³nocnymi Niemcami i kieruje sie na pó³nocny wschód. W jego centrum ci¶nienie wynosi oko³o 976 hPa i powoli podnosi siê. Du¿y gradient ci¶nienia prowadzi do bardzo silnego wiatru, którego skutki najbardziej da³y sie we znaki mieszkañcom Europy zachodniej. Obecnie w na szczytach wzniesieñ nad Strzy¿owem wiatr jest bardzo silny, jego ¶rednia prêdko¶æ waha sie od 40-50 km/h. Pojedyncze porywy siêgaj± jednak 70 km/h. W najbli¿szych godzinach wiatr nie os³abnie i prawdopodobnie jego apogeum przypadnie na godziny po³udniowe w poniedzia³ek.  Od tego momentu nale¿y spodziewaæ siê spadku temperatury, która we wtorek prawdopodobnie nie przekroczy 0 C. We wtorek wiatr nadal bêdzie bardzo silny i zacznie s³abn±c dopiero w nocy.

 

27.02.2010 Ostrzy¿enie przed silnym wiatrem.

Godzina 10:00

Nieprzerwanie od po³owy listopada mamy ujemn± fazê NOA (oscylacji pó³nocnoatlantyckiej) zwi±zana z zanikiem wy¿u Azorskiego. W najbli¿szych dniach pogoda w Europie bêdzie kszta³towana poprzez bardzo g³êbokie ni¿e wêdruj±ce w kierunku Hiszpanii i Portugalii. Przynios± one bardzo gwa³town± pogodê w tych rejonach ju¿ dzi¶ w nocy. Bardzo silny wiatr i ulewy przynios± du¿e niszczenia mienia w po³udniowo zachodniej Europie. Ni¿ po wej¶ciu na l±d zacznie szybko siê wype³niaæ i s³abn±c ale przesuwaj±c siê w kierunku po³udniowego Ba³tyku przyniesie w Polsce powrót zimowej aury. Pierwsza dekada marca zapowiada siê zdecydowanie ch³odniej ni¿ III dekada lutego. W zwi±zku z g³êbokim ni¿em na Podkarpaciu bêdzie bardzo silnie wia³o. Maksimum wiatru spodziewane jest w niedziele w godzinach popo³udniowych. Wiatr os³abnie dopiero wieczorem w poniedzia³ek. ¦rednia prêdko¶æ wiatru bêdzie siêgaæ 50-60 km/h jednak pojedyncze porywy mog± przekraczaæ 80 km/h.  

22.02.2010 Wieje halny.

Godzina 12:00

Od rana po³udniowy wiatr na Podkarpaciu zmaga siê na sile. Jego porywy siêgaj± 70 km/h i stale rosn±. Mamy do czynienie z fenem, który zaczyna silnie osuszaæ nap³ywaj±ce powietrze. Obecnie mimo, ¿e temperatura jest dodatnia (+3C) i mokry ¶nieg siê topi wilgotno¶æ powietrza wynosi tylko 60% i stale obni¿a siê. W tych warunkach intensywno¶æ zaniku pokrywy ¶nie¿nej bêdzie szybka. Bardzo silny wiatr utrzyma siê jeszcze przez oko³o 30 godzin. Spodziewaæ siê mo¿na porywów siêgaj±cych 80-90 km/h i sta³ego wzrostu temperatury. W najbli¿szych dniach bêdzie bardzo ciep³o (nawet do +10 C) co sprawi, ¿e pokrywa ¶nie¿na zniknie. Jednak w pierwszych dniach marca prawdopodobnie wróc± na jaki¶ czas zimowe krajobrazy. 

 

19.02.2010 Ostrze¿enie przed za³amaniem pogody.

Godzina 17:00

Od dwóch dni mamy na Podkarpaciu siln± odwil¿. Temperatura dodatnia utrzymuje siê nawet noc± co prowadzi to intensywnego topnienia pokrywy ¶nie¿nej. Wszystko za spraw± p³ytkich ni¿ów na zachodzie po po³udniu Europy. Jutro ni¿ z po³udnia bêdzie przemiesza³ sie w kierunku Ukrainy przynosz±c pocz±tkowo opady deszczu przechodz±ce po po³udniu w opady ¶niegu. Opadom towarzyszy³ bêdzie do¶æ silny wiatr, który prowadzi³ bêdzie do zawiei i zamieci ¶nie¿nych. Sytuacja na drogowcach w sobotê wieczorem mo¿e byæ znowu bardzo trudna. Opady ¶niegu prawdopodobnie utrzymaj± siê do pó³nocy. Jednak ze wzglêdu na skomplikowan± cyrkulacjê powietrza prognozy zwi±zane z opadem mog± ulec zmianie. W najbli¿szych dniach ponownie ch³odniej ale od poniedzia³ku i wtorku powrót odwil¿y.

 

14.02.2010 Ci±gle sypie.

Godzina 9:00

Sytuacja na Podkarpaciu nie wygl±da dobrze. Po ca³onocnych opadach ¶niegu pokrywa ¶nie¿na zwiêkszy³a siê znacz±co. W Strzy¿owie spad³o ju¿ ponad 20 cm ¶niegu i do koñca dnia mo¿e przybyæ jeszcze kilka centymetrów. Opady jednak powinny z godziny na godzinê s³abn± i do wieczora praktycznie zanikn±æ.

 

13.02.2010 Ostrze¿enie przed silnymi opadami ¶niegu.

Godzina 20:00

Z soboty na niedziele oraz w niedziele wyst±pi± d³ugotrwa³e opady ¶niegu, które przynios± znaczy wzrost pokrywy ¶nie¿nej. Zwi±zane one bêd± z kolejnym w tym roku ni¿em ba³kañskim, który sprowadzi na rejon Podkarpacia wilgotne powietrze. Temperatura bêdzie spadaæ i po 2 dniach ocieplenia znowu czekaj± nas ni¿sze temperatury. Prognozy jednak wskazuj± na ocieplenie w II czê¶ci przysz³ego tygodnia.

03.02.2010 Silnie wieje

Godzina 9:00

Przez ca³a noc wiatr wzmaga³ na sile i obecnie jego porywy siêgaj± 75 km/h. W najbli¿szych 3-5 h mo¿emy spodziewaæ siê jeszcze silniejszych porywów wiatrów zwi±zanych z przechodzeniem zatoki niskiego ci¶nienia. Dodatkowo spodziewane s± opady ¶niegu. Opady mog± byæ lokalnie intensywne jednak ogólnie bêdzie ich znacznie mniejsza w porównaniu do opadów, które mia³y miejsce podczas ubieg³ego weekendu. W chwili obecnej wystêpuj± silne zamiecie ¶nie¿ne, które mocno komplikuj± sytuacje na drogach. Strefa pierwszych opadów ¶niegu w³a¶nie dociera do linii Wis³oka. 

 

02.02.2010 Ostrze¿enie przed silnym wiatrem i Zamieciami ¦nie¿nymi

Godzina 10:00

W ¶rodê rano na Podkarpaciu spodziewany jest bardzo silny wiatr po³udniowy zwi±zany z kolejnym g³êbokim ni¿em, który bêdzie przemieszcza³ siê wzd³u¿ po³udniowego Ba³tyku. Spodziewana ¶rednia prêdko¶æ wiatru bêdzie na poziomie 30-40 km/h a na wy¿ynach i w górach 40-60 km/h. Wiatr w porywach mo¿e jednak siêgaæ 70-80 km/h a w górach nawet 90 km/h. Nie przewiduje siê jutro wiêkszych opadów ¶niegu ale ze wzglêdu na bardzo silny wiatr wystêpowaæ bêd± silne zamiecie ¶nie¿ne. W chwili obecnie jeszcze nic nie zwiastuje takiego rozwoju sytuacji bo ci¶nienie ro¶nie a wiatr jest s³aby i umiarkowany oko³o 10-15 km/h. W kolejnych dniach wiêcej rozpogodzeñ w czasie których temperatura noc± mo¿e spadaæ do -10C za to w dzieñ bêdzie bliska zero.

 

31.01.2010 Ci±gle Sypie...

Godzina 10:00

Zesz³ej nocy na Podkarpacie spad³y du¿e ilo¶ci ¶niegu. Wed³ug danych z posterunków IMGW najwiêcej ¶niegu przyby³o w Stuposianach bo 24 cm. ¦rednio przyrosty pokrywy ¶nie¿nej wahaj± siê od 10 do 20cm (najsilniejsze wzd³u¿ wschodniej granicy kraju). W najbli¿szych godzinach opady bêd± siê otrzymywaæ a nawet nasilaæ wiêc sytuacja na drogach bêdzie wyj±tkowo z³a. Opady stan± siê mniej intensywne dopiero po po³udniu w poniedzia³ek ale równie¿ we wtorek nale¿y siê liczyæ z opadami ¶niegu. W najbli¿szych dniach nale¿y spodziewaæ ponownego spadku temperatury do oko³o -10C ale pod koniec tygodnia temperatury silnie wzrosn± i prawdopodobnie bêdzie odwil¿. Perspektywa nastêpnych 5-7 dni z du¿ymi opadami i temperaturami dodatnimi.

30.01.2010 Ostrze¿enie przez silnymi opadami ¶niegu

Godzina 15:00

Szykuje nam siê kolejna powtórka z ni¿u ba³kañskiego. Wilgotny ni¿ utworzony nad Morzem ¦ródziemnym zmierza w kierunku zachodniej Ukrainy. Przyniesie on obfite opady ¶niegu na Podkarpaciu, które na dobre zaczn± siê dzi¶ w nocy. Dodatkowo spodziewany jest silny wiatr powoduj±cy zawieje i zamiecie ¶nie¿ne.  Spodziewany przyrost pokrywy ¶nie¿nej od 10-20cm a w górach ponad 25 cm.  Poniewa¿, ni¿ ba³kañski prawdopodobnie bêdzie przesuwa³ siê nad Ukrain±, Podkarpacie znajdzie siê w obszarze sp³ywu ch³odnego powietrza. W zwi±zku z tym temperatury ujemne bêd± oscylowaæ od -8 do -3C.  

 

28.01.2010 Bardzo silny wiatr

Godzina 10:00

G³êboki ni¿ znad po³udniowego Ba³tyku przynosi zmianê pogody w ca³ej Europie ¦rodkowej. Od wczoraj ci¶nienie spad³o o ponad 35 hPa i w dalszym ci±gu spada. Spowodowa³o to gwa³towny wzrost prêdko¶ci wiatru, który obecnie ¶rednio od 40-45 km/h. Porywy wiatru przekraczaj± 75 km/h. Prêdko¶æ wiatru obni¿y siê dopiero wieczorem. W sobotê wraz ze wzrostem ci¶nienia mo¿na spodziewaæ siê ponowie bardzo silnego wiatru. Dzi¶ prze ca³y dzieñ bêd± wystêpowaæ opady s³abego ¶niegu, jutro opady zmieni± charakter na przelotny. W zwi±zku z czym lokalnie mog± byæ intensywne. Podkarpacie jednak ponownie nie bêdzie siê zmagaæ z du¿ymi opadami ¶niegu jakie wyst±pi± w Polsce pó³nocnej i centralnej. 

 

24.01.2010 silny mro¼ do wtorku

Godzina 10:00

Za nami najzimniejsza noc tego roku. Temperatura w Bieszczadach (Stuposiany) spad³a do -27C. Na Po³oninie Wetliñskiej w tym czasie by³o zaledwie -14C. To do¶æ klasyczna sytuacja podczas bezchmurnych nocy w obszarach rozbudowanych uk³adów wysokiego ci¶nienia. W Strzy¿owie tej nocy temperatura spad³± do -21C a na okolicznych szczytach pagórków wynosi³a oko³o -18.5C. Niestety nastêpna noc bêdzie prawdopodobnie nieco ch³odniejsza po czym mro¼ bêdzie zmniejsza³ siê. We czwartek czeka nas zmiana pogody, bêdzie zdecydowanie cieplej ale i wietrznie z opadami ¶niegu.

 

22.01.2010 Ostrze¿enie przed silnym mrozem

Godzina 23:00

Pogodê w Polsce od kilku dni kszta³tuje rozleg³y uk³ad wysokiego ci¶nienia z centrum (1050 hPa) nad Europ± pó³nocno wschodni±. Uk³ad w ostatnim czasie rozbudowuje siê w kierunku zachodnim przynosz±c adwekcje arktycznego powietrza na teren Polski. Powietrze to jest bardzo suche (zawarto¶ci pary wodnej w ca³ej kolumnie pionowej powietrza spad³a po ni¿ej 2.5 mm) co prowadzi do licznych rozpogodzeñ. W ¶rodkowej troposferze widoczne s± strefy rozleg³ego osiadania prowadz±ce do inwersji. Temperatura na wysoko¶ci 3 km wynosi oko³o -10C wiêc jest wy¿sza ni¿ przy powierzchni Ziemi. Zanik niskiego zachmurzenie, które utrzymywa³o siê przez d³u¿szy czas gwa³townie zmniejszy³ bilans energii na powierzchni Ziemi. Skutkuje to tym, ¿e nawet w ci±gu dnia w wyniku rozpogodzeñ temperatura ubli¿a³a siê. Noc± spadki temperatury w takich warunkach bêd± bardzo dotkliwe. W najbli¿szych dniach mo¿na spodziewaæ siê minimalnych temperatur nocnych nawet po ni¿ej -20C. Podczas dnia temperatura nie bêdzie przekraczaæ -10C. Obecnie temperatura w okolicach Strzy¿owa wacha siê od -14 do -16C. Przy czym nie wystêpuje jeszcze przyziemna inwersja. W kotlinach jest nieco cieplej ni¿ na szczytach wzniesieñ. Jest to wynik dzia³ania wiatru, który prowadzi do turbulencyjnego mieszczanina i transportu energii w pionie.

08.01.2010 Uaktualnienie prognozy na weekend

Godzina 10:00

Spodziewana odwil¿ na Podkarpaciu zbli¿a siê nieuchronnie. Obejmie ona swym zasiêgiem jedynie po³udniowo-wschodni± cze¶æ Polski. W zwi±zku z tym w dniu dzisiejszym spodziewany jest wzrost temperatur powietrza, która w nocy przekroczy 0o. Pocz±tkowo wystêpowaæ bêd± opady ¶niegu, które w nocy przejd± w deszcz. Cala sobota up³ynie w opadach deszczu, które mog± byæ intensywne przy temperaturze oko³o od +2 do +4o. Do¶æ nietypowo ale w czasie odwil¿y bêdzie wia³ wschodni wiatr, którego prêdko¶æ nie bêdzie tak wysoka jak jeszcze wczoraj siê wydawa³o. Jednak im dalej na pó³noc tym wiatr bêdzie silniejszy i w centralnej Polsce mo¿e byæ sporym utrudnieniem. Pocz±wszy od niedzielnego poranka spodziewamy siê silnego och³odzenia i ponownych opadów ¶niegu. Temperatura bêdzie spadaæ szybko co zapewne wywo³a chaos na drogach. W kolejnych dniach utrzyma siê niska temperatura przy zanikaj±cych opadach ¶niegu i rozpogodzeniach. Poza Podkarpaciem odwil¿y w zasadzie nie bêdzie i dlatego w niektórych rejonach spodziewane s± gwa³towne przyrosty pokrywy ¶nie¿nej. Szczególnie dotyczy siê to rejonów po³udniowo-zachodnich i centralnych.  

 

07.01.2010 Ostrze¿enie przed Silnymi Opadami i wiatrem. Mo¿liwy parali¿ komunikacyjny!

Godzina 13:00

Obecna zima charakteryzuje siê du¿± aktywno¶ci± cyklogenetyczna na Morzy ¦ródziemnym, która sprowadza do Polski wilgotne i do¶æ ciele powietrze w ¶rodkowej troposferze. Szykuje nam sie kolejny ni¿ na po³udniu Europy, który spowoduje wiele utrudnieñ cywilizacyjnych podczas najbli¿szego weekendu. Od ponad miesi±ca wy¿ Azorski w zasadzie nie istnieje co sprawia, ¿e mamy silnie ujemna fazê NOA. W takie sytuacji ni¿e Atlantyckie wêdruj± po³udniow± czê¶ci± Europy. Jednak uk³ady te maj± obecnie siln± sk³adow± w kierunku pó³nocnym kieruj±c siê ku Europie ¦rodkowej. Obecnie centrum takiego ni¿u znajduje siê oko³o 300 km na wschód od Gibraltaru.  W najbli¿szych godzinach bêdzie on pog³êbia³ siê i porusza³ w kierunku pó³nocno-wschodnim. Na teren Polski uk³ad ni¿owy wejdzie w sobotê jako cyklon wype³niaj±cy siê przynosz±c intensywne opady i silny wiatr. Pierwsze opady wyst±pi± w pi±tek w po³udniowej Polsce. Bêd± one trwa³y niemal nieprzerwanie do niedzieli. Nie ma jednak pewno¶ci co do charaktery tych opadów. Ni¿ przyniesie w ¶rodkowej troposferze adwekcjê ciep³ego powietrza zwrotnikowego (modele transportu prognozuj± nap³yw Py³u saharyjskiego, który mo¿e daæ opady ¿ó³tego ¶niegu) podczas gdy do³em w dalszym ci±gu bêdzie wystêpowaæ adwekcja zimnej masy powietrza polarno-kontynentalnego. Prawdopodobnie najcieplej bêdzie w po³udniowowschodniej Polsce a odwil¿ najmniej da sie we znaki w zachodnich rejonach. Na Podkarpaciu spodziewane s± intensywne opady pocz±tkowo ¶niegu przechodz±ce w sobotê w deszcz w a poniedzia³ek ponownie w ¶nieg. Warunki na drogach bêd± wiêc fatalne. Dodatkowym utrudnieniem bêdzie bardzo silny wiatr w porywach do 60-70 km/h. Z pocz±tkiem przysz³ego tygodnia spodziewane jest ponowne och³odzenie i sp³yw zimnego powietrza z pó³nocy. Ze wzglêdu na ma³± precyzyjno¶æ prognozy zwi±zanej z przej¶ciem uk³adu ni¿owego publikowane bêd± uaktualnienia do spodziewanej sytuacji.

 

23.12.2009 Ostrze¿enie przed Dynamicznymi zmianami warunków atmosferycznych.

Godzina 10:00

Kolejny dzieñ z bardzo silnym wiatrem nad Podkarpaciu. Obecnie ¶rednia prêdko¶æ wiatru wynosi oko³o 40-45 km/h ale porywy osi±gaj± nawet 90 km/h. Ciep³y po³udniowy wiatr przyniós³ gwa³towny wzrost temperatury, która obecnie siêga 7oC. Wysoka temperatura utrzyma sie do wieczora podczas którego spodziewane jest przej¶cie frontu ch³odnego. Za frontem nap³ynie ch³odniejsza masa powietrza, która sprawie, ¿e Wigilia a raczej poranek wigilijny bêd± z lekkim mrozem. Wieczorem spodziewamy siê kolejnego nap³ywu ciep³ego powietrza. W pierwszy dzieñ ¶wiat temperatura poszybuje ponad warto¶æ 10o a lokalnie mo¿e nawet osi±gn±æ 15o. Id±c na pasterkê bêdziemy siê zmagaæ z bardzo silnym wiatrem i opadami deszczu. Kolejne och³odzenie spodziewane jest w nocy 25 grudnia. Drugiego dnia ¶wiat powróc± zimowe krajobrazy, bêdzie sypa³ intensywny ¶nieg a temperatura ponownie spadnie po ni¿ej zera. Lekka zima utrzyma siê do 29 grudnia poczym czeka nas kolejna fala ciep³a. Prawdopodobnie w nocy sylwestrow± zacznie siê powa¿ne och³odzenie ale prognozy na ten okres s± ma³o precyzyjne.

 

21.12.2009 Ostrze¿enie przed bardzo silnym wiatrem 22, 23 oraz 25 grudnia.  Fatalne prognozy na ¦wiêta.

Godzina 23:00

W rejonie Podkarpacia we wtorek i ¶rodê spodziewany jest bardzo silny wiatr, którego ¶rednia prêdko¶æ przekraczaæ bêdzie 40 km/h. Porywy wiatru osi±gaæ mog± 80 km/h a w rejonach górskich 100 km/h. Tak silny wiatr spodziewany jest przez dwa dni z nasileniem w godzinach dziennych. We wigiliê wiatr gwa³townie os³abnie ale jedynie na kilkana¶cie godzin. W pi±tek I-go dnia ¦wi±t spodziewaæ siê mo¿na jeszcze silniejszego wiatru. Porywy mog± przekraczaæ 100 km/h. Spodziewamy siê intensywnych opadów deszczu II dnia ¶wi±t oraz we ¶rodê. Najlepsza pogoda (nie licz±c dokuczliwego wiatru) panowaæ bêdzie 24 grudnia. Dynamiczna sytuacja baryczna spowodowana bêdzie przez wêdrówkê g³êbokich uk³adów ni¿owych, które przynios± adwekcjê bardzo ciep³ego powietrza. ¦nieg bêdzie zanika³ bardzo szybko w ¶rodê ze wzglêdu na ciep³y wiatr halny. Warunki atmosferyczne na ¦wiêta zapowiadaj± siê bardzo ¼le. Dawno nie mieli¶my tak dynamicznej aury w tym terminie. Du¿e wahania ci¶nienia, temperatury, opady deszczu i deszczu ze ¶niegiem oraz huraganowy wiatr bêd± bardzo du¿ym utrudnieniem nie tylko dla kierowców. 

 

20.12.2009 Ostrze¿enie przed silnym wiatrem - kiepskie prognozy na ¶wiêta.

Godzina 10:00

Pomimo solidnego mrozu jaki obecnie panuje godziny zimowej aury s± ju¿ policzone. Sytuacja baryczna nad Europ± zaczyna zmieniaæ siê za spraw± s³abn±cego wy¿u wschodnio-europejskiego. Otwiera to kana³ zachodni dla wêdruj±cych uk³adów ni¿owych. Ju¿ w poniedzia³ek nad Polsk± po³udniowo-wschodni± powstanie du¿y gradient ci¶nienia pomiêdzy przesuwaj±cym siê wy¿em nad Morzem Czarnym a uk³adami ni¿owymi w zachodniej Europie. Spodziewamy siê silnego wiatru którego prêdko¶æ ¶rednia wynosiæ bêdzie 30-40 km/h a porywy mog± osi±gaæ 70-80 km/h. Temperatura powietrza jutro bêdzie jeszcze niska co sprawi, ¿e odczucie zimna bêdzie wyj±tkowe niekorzystne. We wtorek temperatura poszybuje szybko w górê i prawdopodobnie przekroczy zero stopni. Nadal jednak bêdzie silnie wia³o z po³udnia. Wystêpowaæ bêd± liczne rozpogodzenia Apogeum ocieplenia przyjdzie 23 grudnia wraz z opadami deszczu. Okres ¶wi±teczny zapowiada siê bardzo dynamicznie i ciep³o. Spodziewamy siê licznym opadów, g³ownie deszczu. W innych rejonach Polski a w szczególno¶ci w czê¶ci pó³nocnej bêdzie ch³odniej i mog± wystêpowaæ opady deszczu ze ¶niegiem.

18.12.2009 Ostrze¿enie przed niskimi temperaturami.

Godzina 10:00

Za nami kolejna mro¼na noc. Tym razem temperatura w okolicach Strzy¿owa spad³a do -15oC. Gdyby nie du¿e zachmurzenie by³oby jeszcze zimniej szczególnie w kotlinach. Z powodu wiatru i zachmurzenia nie obserwowali¶my inwersji, podczas której w kotlinach Podkarpackich temperatura jest o kilka stopni ni¿sza wzglêdem okolicznych wzniesieñ. Prawdopodobnie chmury otrzymaj± siê równie¿ w nocy z pi±tku na sobotê za to wiatr znacz±co os³abnie. Mimo tego zarówno najbli¿szej nocy jak i z soboty na niedziele nocne temperatury minimalnie bêd± po ni¿ej -10oC. W niedziele rano temperatura mo¿e spa¶æ po ni¿ej -15oC. W ci±gu dnia wyst±pi± s³abe opady ¶niegu. Od poniedzia³ku spodziewane jest gwa³towne ocieplenie, którego apogeum przypadnie na 23 i 24 grudnia. Spodziewaæ siê mo¿na pocz±tkowo marzn±cych opadów deszczu a pó¼niej "ciep³ego" deszczu, oraz silnego wiatru. Prawdopodobnie pokrywa ¶nie¿na b³yskawicznie zniknie i okres ¶wi±teczny up³ynie w jesiennej aurze. Niestety gwa³towne ocieplenia zim± nios± du¿e zagro¿enie na drogach tym bardziej, ¿e bêdzie ono pokrywaæ siê ze zmorzonym ruchem samochodowym. Wszystko za spraw± rozleg³ych uk³adów ni¿owych znad Zachodniej Europy, których obecno¶æ przyczyni sie do adwekcji ciep³ych mas powietrza.  

15.12.2009 Ostrze¿enie przed silny wiatrem i ¶nie¿ycami.

Godzina 18:00

W najbli¿szych dniach czekaj± nas ekstremalne warunki pogodowe za spraw± rozleg³ego ni¿u znad po³udniowej Europy, który przyniesie opady ¶niegu po³±czone z silnym wiatrem i nisk± temperatura. Opady zaczn± siê w ¶rodê i potrwaj± prawdopodobnie do soboty. Prognozy pogody zwi±zane z rozwojem takie sytuacji barycznej zawsze obarczone s± du¿ymi b³êdami co sprawia, ¿e bardzo trudno powiedzieæ ile centymetrów ¶niegu spadnie. Wydaje siê, ¿e ilo¶ci nie bêd± du¿e jednak zagro¿eniem poza ¶niegiem bêdzie wiatr, którego prêdko¶æ mo¿e siêga 70-80 km/h powoduj±c zawieje i zamiecie ¶nie¿ne. Temperatura powietrza bêdzie niska wykazuj± siln± tendencjê ujemn±. Najni¿szych temperatur spodziewamy siê w pi±tek i sobotê. Je¶li dojdzie do rozpogodzeñ w sobotê rano mo¿e ona osi±gaæ -20o. Nawet je¶li zachmurzenie bêdzie du¿e temperatura bêdzie ni¿sza ni¿ -10o. Silny mróz spodziewany jest zarówno w dzieñ jak i w nocy. Niestety za spraw± silnego wiatru temperatura odczuwalna mo¿e siêgaæ nawet -25 -30o. Tego typu sytuacje nie s± zbyt czêste w ostatnich latach w Polsce. W dalszych dniach temperatura bêdzie systematycznie rosn±c i na chwilê obecn± nie widaæ koñca tego wzrostu. Prognozy wskazuj± przebudowê pola barycznego w Europie i miejsce Wy¿u Azorskiego zajmie bardzo rozleg³y i g³êboki uk³ad ni¿owy za¶ ni¿u islandzkiego wy¿. Taki uk³ad sprowadziæ mo¿e do Europy ¦rodkowej powietrze zwrotnikowe, które jest rzadko spotykane o tej porze roku. Jednym s³owem czekaj± nas w najbli¿szych dniach du¿e zmiany w pogodzie a warunki atmosferyczne na ¦wiêta s± w dalszym ci±gu trudne do okre¶lenia.

 

13.12.2009 Ostrze¿enie przed silny wiatrem i opadami ¶niegu.

Godzina 22:00

Przez ca³± sobotê obserwowali¶my adwekcjê ch³odu, która sprawi³a ¿e przez ca³± dobê temperatura powietrza regularnie ubli¿a³a siê. Mimo, du¿ego zachmurzenia temperatura spad³a do   -8oC. W najbli¿szym czasie musimy przygotowaæ siê na bardzo niskie temperatury i opady ¶niegu. Opady wyst±pi± pomiêdzy ¶rod± a pi±tkiem i bêd± zwi±zane z wêdrówk± rozleg³ego ni¿u znad Morza ¦ródziemnego w kierunku pó³nocnym-wschodnim. ¦rodkow± troposfer± nap³ynie wilgotne i ciep³e powietrze do³em za¶ bêdzie p³yn±c bardzo ch³odne powietrze polarno-kontynentalne. Wskutek du¿ego gradientu ci¶nienia spodziewaæ nale¿y siê bardzo silnego wiatru, który potêgowaæ bêdzie odczucie ch³odu. Wyst±pi± wiêc silne zawieje ¶nie¿ne zwi±zane z opadami ¶niegu. Opady ¶niegu prawdopodobnie nie bêd± intensywne jednak pojawi siê regularna pokrywa ¶nie¿na o grubo¶ci 5-10 cm. Prêdko¶æ wiatru mo¿e siêgaæ 80 km/h a temperatura powietrza bêdzie zmieniaæ siê w przedziale od -8o do -3oC. W pi±tek opady powinny zanikaæ i pojawi± siê rozpogodzenia. Wraz z nimi temperatura zacznie gwa³townie spadaæ i wyst±pi± rekordowe tej zimy mrozy. Nocna temperatura minimalna mo¿e osi±gaæ -15oC a lokalnie w kotlinach bêdzie o kilka stopni ni¿sza. Po weekendzie spodziewamy siê systematycznego ocieplenia a sytuacja atmosferyczna na ¶wiêta jest na chwilê obecn± mocno niepewna.

 

11.12.2009 Zaczyna siê adwekcja ch³odu.

Godzina 12:00

Po zmianie kierunku wiatru zaczyna nap³ywaæ do Polski coraz zimniejsze powietrze. W ci±gu najbli¿szej doby temperatura znacz±co obni¿y siê do tego stopnia, ¿e nawet w ci±gu dnia nie bêdzie dodatnia. Prognozowanie temperatury jest bardzo utrudnione ze wzglêdu na niepewno¶ci co do zachmurzenia. Nawet je¶li bêdzie du¿e temperatura noc±  z soboty na niedziele spadnie prawdopodobnie po ni¿ej -5o. W kolejnych dniach bêdzie jeszcze ch³odniej. Okresami mog± wystêpowaæ s³abe opady ¶niegu jednak szansa na du¿e opady przed 18-20 grudnia jest do¶æ niewielka.

 

08.12.2009 Atak Zimy.

Godzina 22:00

Od paru dni temperatura powietrza jest ju¿ zdecydowanie ni¿sza ale to dopiero pocz±tek spadku temperatury. We czwartek w zachodniej Europie zacznie rozbudowywaæ siê uk³ad wy¿owy, który zablokuje zachodnia cyrkulacjê powietrza. Taka sytuacja baryczna sprzyja adwekcji zimnego powietrza z pó³nocnych granic Europy a nawet rejonu Arktyki. W weekend nad obszarem Morza Czarnego rozbuduje siê ni¿, który przyczyni siê do nap³ywu wilgotnego powietrza w ¶rodkowej troposferze. Taka sytuacja sprzyjaæ bêdzie opadom ¶niegu w rejonie po³udniowo-wschodniej Polski. Temperatura ju¿ w pi±tek w ci±gu dnia nie powinna przekroczyæ 0o a nocami wyst±pi± spadki temperatury. Skala nocnego wych³odzenia bêdzie zale¿eæ od zachmurzenia, które jednak w tych dniach powinno byæ du¿e. Co raczej uniemo¿liwi wych³odzenie po ni¿ej -10o. W kolejnych dniach (na pocz±tku przysz³ego tygodnia) wystêpowaæ bêd± opady ¶niegu i bêdzie nieco cieplej. Prognozy co do dalszego rozwoju sytuacji s± mocno niepewne.  Jednak nie ulega ¿adnych w±tpliwo¶ci, ¿e w najbli¿szych dniach czeka nas atak zimy.

 

06.12.2009 Bêdzie ch³odniej.

Godzina 21:00

Z ka¿dym dniem grudnia temperatura powietrza systematycznie obni¿a siê. W najbli¿szych dniach temperatura bêdzie ¶rednio nieco powy¿ej zera. Jednak w po³owie tygodnia zacznie ponownie siê obni¿aæ. Sytuacja zmierzaæ bêdzie w kierunku zimy.

01.12.2009 Halnym S³abnie.

Godzina 17:00

Ju¿ od ponad 2 dni mamy do czynienia z silnym wiatrem halnym, który w porywach siêga³ w okolicach Strzy¿owa 75 km/h. Dzi¶ temperatura powietrza osi±gnê³a 15o co pomimo globalnego ocieplenia z jakim mamy niew±tpliwie do czynienia nie jest  czêstym zjawiskiem w grudniu. Wilgotno¶æ wzglêdna powietrza ubli¿y³a siê do oko³o 40% co jest typowe dla wiatru halnego. Obecnie wiatr s³abnie i do godzin porannych osi±gnie poziom wiatru s³abego. Równolegle zacznie obni¿aæ siê temperatura powietrza i jutro przez ca³y dzieñ nie powinna byæ wy¿sza ni¿ 5o. Z ¶rody na czwartek mo¿liwe s± s³abe opady deszczu a w górach deszczu ze ¶niegiem. W nastêpnych dniach temperatura wysoka jak na tê porê roku jednak z tendencj± do och³adzania.

 

28.11.2009 Ostrze¿enie przed Halnym.

Godzina 10:00

Od kilku dni mamy wietrzn± aurê jednak w najbli¿szych dniach wiatr bêdzie jeszcze silniejszy. W niedzielê od godzin porannych spodziewany jest wzrost prêdko¶ci wiatru z kierunku po³udniowego. Jego ¶rednia prêdko¶æ bêdzie nawet 8-10 m/s a porywy mog± osi±gaæ 20m/s (72 km/h). W górach wiatr bêdzie siêga³ warto¶ci 80-100 km/h. Porywy po³udniowego wiatru sprowadz± bardzo ciep³e i suche powietrze za sprawa zjawiska fenu (wiatru halnego). Apogeum ciep³a spodziewane jest w poniedzia³ek wtorek, kiedy to temperatura powietrza mo¿e przekraczaæ 10o. Jest to zwi±zane z du¿ym gradientem ci¶nienia pomiêdzy wy¿em Wschodnio Europejskim a rozleg³ymi ni¿ami w Europie Zachodnie. Warunki atmosferyczne w drugiej czê¶ci tygodnia prawdopodobnie ulegn± zmianie i bêdziemy obserwowaæ powolne och³adzanie. Perspektywa nadej¶cia zimy w tych dniach nie jest jak na razie pewna.

 

26.11.2009 Znowu silnie wieje.

Godzina 9:00

W chwili obecnej na Podkarpaciu obserwujemy silne podmuchy wiatru. Podmuchy wiatru nie s± jednak tak silne jak we wtorek i siêgaj± oko³o 55 km/h. Do godzin po³udniowych mo¿liwy jest wzrost prêdko¶ci wiatru do 70 km/h jednak wieczorem powinno byæ juz du¿o spokojniej. Sytuacja baryczna pozostaje od kilku dni bez wiêkszych zmian. Du¿± aktywno¶æ cyklonalna na pó³nocnych Atlantyku prowadzi do dynamicznej cyrkulacji w Europie zachodniej ale równie¿ ¶rodkowej. W najbli¿szych dniach nie przewiduje siê wiêkszych zmian co sprawi, ¿e nadal temperatury powietrza bêd± kilka stopni wy¿sze od ¶redniej klimatycznej. Koniec tygodnia zapisze siê z niewielkim och³odzeniem, które odczujemy noc±. Mo¿liwe s± wiêc s³abe przymrozki. Jednak z pocz±tkiem grudnia spodziewana jest ponownie fala bardzo ciep³ego powietrza. Zimy jak nie by³o widaæ tak nie ma.

 

23.11.2009 Ostrze¿enie przed silnym wiatrem w nocy.

Godzina 9:00

Nocy z poniedzia³ku na wtorek oraz we wtorek do godzin popo³udniowych spodziewamy siê silnego wiatru zwi±zanego z g³êbokim ni¿em przemieszczaj±cym siê w ¶rodkowej Skandynawii. Wia³ bêdzie po³udniowy i po³udniowo zachodni wiatr, którego prêdko¶æ siêgaæ bêdzie 80 km/h a w lokalnie w górach halny do 100 km/h. Temperatura w dalszym ci±gu do¶æ wysoka szczególnie we czwartek. Prognozy mówi±c± o istotnym och³odzeniu nie sprawdz± sie prawdopodobnie i w dalszym ci±gu mo¿emy spodziewaæ siê nap³ywu ciep³ych mas powietrza z po³udnia i po³udniowego zachodu.

 

21.11.2009 Dynamiczna pogoda w przysz³ym tygodniu.

Godzina 16:00

Wyj±tkowo ciep³a aura trwa w najlepsze jednak w prognozach rysuj± siê ju¿ pewne zmiany. Od wtorku zwiêkszy siê cyrkulacja zachodnia, która przyniesie nieco ni¿sze temperatury ale przede wszystkim opady i silny wiatr. Porywy wiatru mog± przekraczaæ 80 km/h w rejonie Podkarpacia. W d³u¿szej perspektywie utrzyma siê jesienna aura z czêstymi opadami deszczu a okresami deszczu ze ¶niegiem. Prawdopodobnie tak ciep³o jak jest obecnie ju¿ nie bêdzie w najbli¿szych 10 dniach. Jednak zimy nie widaæ.

 

07.11.2009 fala Ciep³a.

Godzina 22:00

W najbli¿szych dniach za spraw± adwekcji ciep³ych mas powietrza temperatura na Podkarpaciu bêdzie znacz±co wy¿sza od ¶redniej. W dzieñ mo¿emy spodziewaæ siê temperatur siêgaj±cych 15 C. Niestety wysokiej temperaturze towarzyszyæ bêd± opady. Na pocz±tku tygodnia opady te mog± byæ bardzo intensywne za spraw± bogatych w wilgoæ ni¿ów ba³kañskich. Pod koniec tygodnia temperatura bêdzie ju¿ zdecydowanie ni¿sza jednak jak na razie regularna zima nie pojawi siê.

25.10.2009 Systematyczne och³odzenie.

Godzina 17:00

Od kilku dni w pogodzie wiele siê nie dzieje. Panuje typowa szaruga jesienna z opadami deszczu i czêstymi mg³ami. Od poniedzia³ku temperatura powietrza bêdzie siê systematycznie obni¿aæ. Pod koniec tygodnia mo¿emy siê spodziewaæ ponownie zimowej aury. Temperatura bêdzie prawdopodobnie oscylowaæ oko³o zera i mo¿liwe s± s³abe opady deszczu ze ¶niegiem i ¶niegu. Prawdopodobnie jednak ujrzymy wiêcej S³oñca za sprawa rozleg³ego wy¿u nad Europ± ¶rodkow±. W najbli¿szych dniach nie nale¿y spodziewaæ siê zbyt silnego wiatru gdy¿ dynamiczna pogoda na razie omijaæ bêdzie Europê ¦rodkow±.

 

15.10.2009 Zanikaj±ce opady ¶niegu.

Godzina 12:00

Sytuacja meteorologiczna na Podkarpaciu poma³u stabilizuje siê. Wystêpuj± co prawda opadu ¶niegu jednak w najbli¿szych godzinach bêd± one zanikaæ. Wiatr jest s³aby i umiarkowany wiêc  nie stanowi ju¿ ¿adnego zagro¿enia. Temperatura utrzymuje siê oko³o 0 stopni. Noc± mo¿liwe s± rozpogodzenia, które przynios± spadek temperatury po ni¿ej zera. Temperatura jutro rano mo¿e siêgaæ nawet -5C w rejonach w których zachmurzenie bêdzie umiarkowane i ma³e. W najbli¿szych dnia do¶æ nietypowo bêdziemy w centrum stacjonarnego i s³abego ni¿u, który nie przyniesie ju¿ gwa³townych zmian pogody. Wystêpowaæ za to bêd± mg³y i s³abe opady. Temperatura bez wiêkszych zmian. Po ostatnich opadach i silnym wietrze w rejonie wiele odbiorców nie ma pr±du. Taka sytuacja jest te¿ na stacji badawczej w okolicach Strzy¿owa, gdzie ju¿ od 14 godzin nie zbierane s± dane meteorologiczne.

14.10.2009 Nadal silnie Wieje i sypie.

Godzina 10:00

Po nocnych opadach ¶niegu jego pokrywa w regionie wynosi kilka centymetrów. Jest jednak bardzo nierównomierna ze wzglêdu na zawieje ¶nie¿ne. Pó³nocny i pó³nocno-wschodni wiatr przekracza w porywach 70 km/h. Temperatura spad³a po ni¿ej zera i na szczytach wzniesieñ wynosi oko³o -1C nieco ni¿ej w kotlinach oko³o -0.5 C. W ci±gu dnia nale¿y siê spodziewaæ dalszych opadów i silnego wiatru. Jego prêdko¶æ zacznie siê zmniejszaæ po po³udniu. Temperatura bêdzie bez wiêkszych zmian. 

13.10.2009 Wieje a nie d³ugo bêdzie sypaæ.

Godzina 17:00

Obecnie ¶rednia prêdko¶æ wiatru nad Strzy¿owem oscyluje oko³o 35km/h jednak porywy siêgaj± 70 km/h.  Wiatr w nocy bêdzie jeszcze wzmaga³ osi±gaj±c lokalnie na wzniesieniach 100km/h. W ci±gu 2-3 godzin pojawi± siê pierwsze opady ¶niegu, które nie znikn± przez najbli¿sze kilkadziesi±t godzin. Obecnie temperatura spad³a juz po ni¿ej 2C i tendencja spadkowa bêdzie utrzymywaæ sie nadal. Noc i jutrzejszy dzieñ zapowiadaj± sie i¶cie zimowe, intensywne opady ¶niegu po³±czone z silny wiatrem skomplikuj± sytuacje na drogach. Bêdzie bardzo ¶lisko! W chwili obecnej na obrazach radarowych i satelitarnych widoczne s± komórki konwekcyjne docieraj±ce ju¿ do Podkarpacia. P³yn± one dok³adnie z pó³nocy naprzeciw strukturze zachmurzenia warstwowego na wschodzie kraju które porusza siê dok³adnie w stronê przeciwn±. Mamy wiec skrêt wiatru z wysoko¶ci± o 180 stopni, który powoduje siln± konwergencjê i wypiêtrzanie siê chmur konwekcyjnych. Widoczny jest on równie¿ na sonda¿u z Legionowa. Przy powierzchni ziemi mamy wiatr pó³nocy o prêdko¶ci 10m/s za¶ na wysoko¶ci 8km wiatr po³udniowo zachodni o prêdko¶ci a¿ prawie 50 m/s.

12.10.2009 Rozpoczê³a siê adwekcja zimnego powietrza. Ostrze¿enie przed silnymi opadami i huraganowym wiatrem.

Godzina 23:00

Od godziny 19 rozpoczê³a siê adwekcja zimnego powietrza nad obszarze Podkarpacia. Temperatura w chwili obecnie do¶æ wolno ale systematycznie obni¿a siê. Rano spodziewane s± warto¶ci oko³o 3-4C. Od godziny wieczornych równie¿ pada deszcze i sytuacja nie zmieni siê do jutra. Nad ranem spodziewany jest znaczny wzrost prêdko¶ci wiatru, który bêdzie wzmaga³ siê w ci±gu ca³ego dnia. W porywach mo¿e przekraczaæ 80 km/h. W ci±gu dnia opady deszczu bêd± przechodziæ w deszcz ze ¶niegiem i ¶nieg. W nocy z wtorku na ¶rodê spodziewaæ siê mo¿na bia³ych krajobrazów. 

12.10.2009 Ostrze¿enie przed silnymi opadami i huraganowym wiatrem.

Godzina 00:00

W ci±gu najbli¿szych 3 dni (poniedzia³ek-¶roda) spodziewaæ siê mo¿emy intensywnych opadów pocz±tkowo deszczu a w ¶rodê ¶niegu. Ostatnie wyniki z modeli numerycznych mówi± o wyj±tkowo wysokich sumach opadu, które mog± spowodowaæ lokalne podtopienia. Od wtorku do czwartku wystêpowaæ bêdzie bardzo silny wiatr z kierunków pó³nocno-zachodnich i pó³nocnych. Jego prêdko¶ci mo¿e przekraczaæ 80-100 km/h. Je¶li do tego do³o¿yæ spadek temperatury to czeka nas niez³a walka z ¿ywio³em w tym tygodniu. Warunki na drogach mog± staæ siê bardzo trudne. A wszystko za sprawo rozleg³ych uk³adów ni¿owych ci±gn±cych siê od Ba³kanów po wschodni Ba³tyk. Górn± nap³ywaæ bêdzie wilgotne i relatywnie cieple powietrze za¶ do³em arktyczna masa powietrza z dalekiej pó³nocy. Model trajektorii wstecznych hysplit pokazuje, ¿e powietrze na wysoko¶ci 3000 m nap³ynie znad Adriatyku za¶ powietrze w warstwie granicznej znad pó³nocnej Skandynawii.  Mapa nap³ywu

11.10.2009 Pierwszy atak Zimy.

Godzina 12:00

Prognozy z ubieg³ego tygodnia nie zmieni³y siê i w najbli¿szych dniach czeka na silne och³odzenie. Charakterystycznie staje siê dla naszego klimatu gwa³towne przechodzenie z lata do zimy czy te¿ z zimy do letnich temperatur. W tym roku jest podobnie i tym razem musimy przygotowaæ siê na temperatury po ni¿ej zera chod¼ kilka dni temu przekroczy³y 20 kilka stopni.  Obecnie ju¿ drugi dzieñ z rzêdu wystêpuj± intensywne opady deszczu na Podkarpaciu, których sumy przekrocz± miesiêczn± normê. W nastêpnych dniach opady nie ust±pi± zmieni siê jedynie ich charakter. Za³amanie pogody spodziewane we wtorek, kiedy to za frontem ch³odnym sp³ynie bardzo zimna masa powietrza. Uczucie ch³ody bêdzie potêgowa³ silny wiat, który utrzyma siê do czwartku. Och³odzenie bêdzie na tyle silne, ¿e nawet w dzieñ temperatury nie bêd± wy¿sze ni¿ 3-5C. Noc± oczywi¶cie spodziewamy siê nie przymrozków a regularnego mrozu. W ¶rodê rano mo¿emy siê spodziewaæ w niektórych rejonach Podkarpacia bia³ych krajobrazów. Bêd± wystêpowaæ opady przelotne deszczu ze ¶niegiem i ¶niegu. W Bieszczadach pojawi siê zima aura. W kolejnych dniach opady ust±pi± i pojawi siê wiêcej pogodnych chwil za to noce bêd± zimne. Spodziewane och³odzenie jest do¶æ niespodziewane, gdy¿ wydaje siê, ¿e stosunkowo ciep³e wody Atlantyku i Ba³tyku jakie obecnie obserwuje siê nie sprzyjaj± takim sytuacjom.

 

07.10.2009 Kolejne dni z bardzo dynamiczn± Aur±.

Godzina 17:00

Najbli¿sze dni przynios± jeszcze silniejsze zmiany w pogodzie o tych które mia³y miejsce w ostatnich dniach. Jutro spodziewamy siê nap³ywu niemal tropikalnego powietrza jak na tê porê roku. Warunki jednak bêd± bardzo niestabilne za spraw± frontu ch³odnego i zafalowania na nim, które bêdzie przemieszczaæ sie przez Polskê. Spodziewaæ siê mo¿emy rozwoju konwekcji i burz. Za frontem nap³ynie istotnie ch³odniejsze powietrze jednak bêdzie wiêcej pogodnego nieba. W weekend bêdzie nieco cieplej jednak z pocz±tkiem przysz³ego tygodnia czeka nas prawdziwy powiew zimy. W ¶rodku tygodnia spodziewaæ siê mo¿emy opadów deszczu ze ¶niegiem i ¶niegu z silnym wiatrem!. Je¶li do tego do³o¿ymy szybkie zmiany ci¶nienia to warunki atmosferycznego nie bêd± wygl±daæ zbyt optymistycznie. W dodatku czêsto bêd± wystêpowaæ opady atmosferyczne. W dalszej perspektywie nie widaæ powrotu ciep³ej jesieni. Sytuacja jest jednak dynamiczna i prognozy mog± ulec znacznym zmianom.

 

27.09.2009 Tydzieñ Dynamicznych zmian w Pogodzie.

Godzina 21:30

Najbli¿szy tydzieñ przyniesie nam sporo zmian w pogodzie za sprawa pierwszych tej jesieni g³êbokich uk³adów ni¿owych i aktywnych frontów ch³odnych. W poniedzia³ek ch³odny front bêdzie przemieszcza³ siê nad pó³nocn± Polsk±. Na Podkarpacie dotrze on we wtorek przynosz±c sp³yw arktycznego ch³odu. W strefie frontu wystêpowa³ bêdzie silny wiatr, które jednak nie bêdzie niebezpieczny. Znacznie gorzej bêdzie na Pomorzu i Ba³tyku. Silniejszy wiatr na Podkarpaciu wiatr spodziewany jest 1-go i 2-go pa¼dziernika, kiedy to g³êboki ni¿ bêdzie przemieszcza³ siê po³udniow± czê¶ci± Ba³tyku. Wówczas prêdko¶æ wiatru mo¿e przekraczaæ 80 km/h. Na Ba³tyki wyst±pi ponownie silny sztorm. Tydzieñ zapowiada siê znacznie zimniejszy. Mo¿liwe bêd± przygruntowe przymrozki.

12.09.2009 Mo¿liwe Burze.

Godzina 09:30

W ostatnich dniach pogodê w Polsce kszta³tuje rozleg³y wy¿ znad Wysp Brytyjskich. Polska jest na skraju tego uk³adu w ciep³ej i wilgotnej masie powietrza. Skraje k³adów wy¿owych maj± to do tego, ¿e mog± w nich rozwijaæ siê wewnêtrzno masowe komórki konwekcyjne. Sytuacje tak± mieli¶my wczoraj w centralnej i po³udniowej Polsce a dzi¶ burze pojawiaæ siê bêd± równie¿ na Podkarpaciu. Ju¿ teraz strefa burz bardzo wolno przesuwa siê w pó³nocnej czê¶ci Podkarpacia. Burze dzi¶ mog± wyst±piæ praktycznie na ca³ym obszarze województwa. W zwi±zku z tym mo¿na spodziewaæ siê intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru w momencie przechodzenia burz. Strefy te bêd± poruszaæ siê bardzo wolno dlatego sumy opadów mog± byæ znacz±ce i przyczyniæ siê do lokalnych podtopieñ. W najbli¿szych dniach nie bêdzie ju¿ tak sucho i mo¿na siê spodziewaæ niemal co dziennie opadów deszczu. W niedziele zdecydowanie ch³odniej jednak z pocz±tkiem tygodnia temperatury znowu wzrosn± do granicy 25C. 

30.08.2009 Zmiana pogody.

Godzina 00:00

Prognozowane na niedziele za³amanie pogody wyst±pi dzieñ wcze¶niej. Zwi±zane ono bêdzie z aktywnym frontem ch³odnym który bêdzie dzi¶ przemieszcza³ siê na terenie naszego kraju. Jest on zwi±zany z do¶æ g³êbokim uk³adem niskiego ci¶nienia jak na tê porê roku. W godzinach popo³udniowych spodziewana przesiejcie tego frontu na terenie Podkarpacia. W czasie jego wêdrówki dojdzie do rozwoju chmur burzowych, które przynios± do¶æ gwa³towne zjawiska. Spodziewamy jest silny wiatr oraz intensywne opady deszczu, które mog± lokalnie byæ bardzo gwa³towne. Po przej¶ciu frontu temperatura spadnie o 5-7 stopni. W niedziele bêdzie ch³odniej jednak och³odzenie d³ugo nie potrwa.

26.08.2009 Zmiana pogody.

Godzina 08:00

W najbli¿szych dniach pogodê na Podkarpaciu bêdzie kszta³towa³ s³oneczny wy¿. W czwartek spodziewany jest wzrost zachmurzenia z mo¿liwo¶ci± wyst±pienia opadów i burz. W niedziele spodziewane jest za³amanie pogody i znaczne och³odzenie. Spodziewaæ siê mo¿na silnego wiatru oraz burz. W dalszej perspektywie przewiduje siê powrót s³onecznej i cieplej pogody. W ostatnich latach miesi±c wrzesieñ jest na ogó³ s³oneczny i ciep³y. Istnieje spore prawdopodobieñstwo, ¿e w tym roku bêdzie podobnie.

11.08.2009 Zmiana pogody.

Godzina 00:00

Dzi¶ szykuje siê zmiana pogody. Po okresie s³onecznej aury czekaj± nas pierwsze opady. Przewidywane s± opady przelotne i burze w godzinach popo³udniowych i wieczornych. Natê¿enie opadów deszczu mo¿e byæ wysokie. W nastêpnych dniach nie bêdzie juz tak s³onecznie jak ostatnio.

07.08.2009 S³oneczny wy¿.

Godzina 10:00

W najbli¿szych dniach pogodê w Polsce bêdzie kszta³towa³ s³oneczny wy¿ skandynawski. W zwi±zku z tym nie spodziewamy siê opadów co najmniej do wtorku przysz³ego tygodnia. Bêdzie za to pogodnie ale ze wzglêdu na pó³nocny wiatr temperatura bêdzie umiarkowanie wysoka. Nie gro¿± nam wiec w najbli¿szych dniach upa³y. Temperatura w ci±gu dnia nie bêdzie przekraczaæ 25 stopni. Noce bêd± ch³odniejsze ze spadkami nawet do 10 stopni w kotlinach Podkarpackich. W dzieñ od godziny 9-10 bêd± sie rozwijaæ chmury konwekcyjne cumulus humilis i mediocris, które tu¿ przed zachodem S³oñca bêd± zanikaæ. Powietrze, które nap³ynê³o nad Polskê jest relatywnie czyste aczkolwiek nap³ywy z kierunku pó³nocnego przynosz± powietrze zawieraj±ce znacznie mniejsze ilo¶ci aerozolu. Dzisiejsza grubo¶æ optyczna wynosi oko³o 0.15 dla d³ugo¶ci fali 500 nm.

 

05.08.2009 Burze i intensywne opady.

Godzina 16:00

Od Ukrainy nap³ywaj± komórki konwekcyjne z opadami. Obejmuj± one wschodni± cze¶æ Podkarpacia. Intensywno¶æ wy³adowañ nie jest obecnie zbyt wysoka i prawdopodobnie taka te¿ pozostanie.

Godzina 10:00

Od dzi¶ to pi±tku spodziewamy siê w regionie burz po³±czonych z intensywnymi opadami deszczu. Aktywno¶æ burzowa ju¿ dzisiejszej nocy by³a znaczna w rejonie Bieszczad. Jednak w nastêpnych godzinach bêdzie ona obejmowaæ równie¿ pozosta³e rejony Podkarpacia. Jest to zwi±zane z p³ytkim ni¿em ba³kañskim przynosz±cym jak zwykle wilgotne i ciep³e masy powietrza. W zwi±zku z tym mo¿emy oczekiwaæ intensywnych opadów, które lokalnie mog± spowodowaæ podtopienia.

03.08.2009 Po kilku dniach przerwy wracaj± burze.

Godzina 17:00

Opadu i burze stopniowo zanikaj. Objê³y one dzi¶ tylko po³udniow± cze¶æ województwa. W kolejnych dniach ch³odniej jednak bêd± wystêpowaæ burze. Spodziewamy siê do¶æ intensywnych opadów deszczu w dniach od 5 do 7 sierpnia!

Godzina 12:00

Po okresie spokojnym w niebezpieczne zjawiska atmosferyczne powracaj± burze. Ubieg³ej nocy wyst±pi³y one niemal na obszarze ca³ego kraju. Na Podkarpaciu gro¼nych zjawisk nie notowano. Jednak ju¿ rano nad Bieszczadami przesz³y burze. W najbli¿szych godzinach mo¿emy spodziewaæ siê rozwoju konwekcji i wystêpowania burz z silnym wiatrem i gradem. Obecnie gro¼na komórka konwekcyjna z silnymi opadami zbli¿a siê od po³udniowego zachodu do Krosna i Jas³a. Aktywno¶æ elektryczna tego systemu jest jednak do¶æ niska. Obecnie w Strzy¿owie aparatura pomiarowa notuje w regionie kilka wy³adowañ na sekundê. W najbli¿szym czasie strefa opadów obejmie centraln± i po³udniow± czê¶æ województwa.

22.07.2009 Ostrze¿enie przed upa³ami i kolejnym za³amaniem pogody.

Godzina 23:00

Przed nami byæ mo¿e najcieplejszy dzieñ tego roku. W czwartek temperatura maksymalna mo¿e przekroczyæ 33 stopnie. Odczucie ciep³a bêdzie jednak w pewnym stopniu zmniejsza³ silny po³udniowy wiatr. Dzisiejsza noc zapowiada siê wrêcz upalnie gdy¿ temperatura nie spadnie po ni¿ej 20 stopni. Jutrzejsze upa³y zawdziêczamy nap³ywowi zwrotnikowego powietrza, które przyniesie znaczne ilo¶ci pustynnego py³u. Bêdzie on widoczny po¶rednio poprzez nisk± widzialno¶æ i bia³y niebosk³on. W pi±tek bêdzie kilka stopni ch³odniej a w nocy z pi±tku na sobotê mo¿emy spodziewaæ siê intensywnych opadów i burz. Tym razem najprawdopodobniej Podkarpacie ucierpi najmniej z ca³ego kraju. Gwa³towne zjawiska wyst±pi± na po³udniowym zachodzie i w centralnej czê¶ci kraju. W sobotê zdecydowanie ch³odniej podobnie w nastêpnych dniach, kiedy to temperatura nie bêdzie przekraczaæ 20-22 stopni.

 

18.07.2009 Noc± za³amanie pogody.

Godzina 22:00

Za nami kolejny upalny dzieñ podczas którego temperatura ponownie przekroczy³a 30 stopni. Od zachodu zbli¿a siê jednak front ch³odny za którym p³ynie znacznie ch³odniejsze powietrze polarno morskie. Przynosi on gro¼ne zjawiska atmosferyczne, które obecnie wystêpuj± na zachód od Krakwa. Na Podkarpaciu mo¿emy ich siê spodziewaæ od pó³nocy do godzinnych rannych. Zjawiska te to silne burze z gradobiciem i silnym wiatrem. Sumy opadu mog± przekroczyæ 30 mm. Jutro natomiast odpoczniemy od upa³ów a temperatura nie przekroczy 20 stopni.   

 

17.07.2009 Dalszy ci±g upa³ów w sobotê w nocy za³amanie pogody.

Godzina 0:00

Najbli¿szych dniach mo¿emy spodziewaæ siê wysokich temperatur jednak w sobotê w nocy przez Podkarpacie bêdzie przechodzili front ch³odny, który przyniesie gwa³towne zjawiska atmosferyczne oraz znaczne och³odzenie. Spodziewane gwa³towne burze po³±czone z bardzo silnym wiatrem i gradem. Nie wykluczone, ¿e na terenie Podkarpacia pojawi siê tr±ba powietrzna. Burze mo¿liwe równie¿ dzi¶ we wczesnych godzinach popo³udniowych jednak nie powinny byæ one gwa³towne. Pocz±tek przysz³ego tygodnia zdecydowanie ch³odniejszy ale z ka¿dym dniem bêdzie coraz cieplej. W drugiej czê¶ci tygodnia spodziewaæ siê mo¿na upa³ów.

14.07.2009 upa³y i burze

Godzina 8:00

Najbli¿szych dniach mo¿emy spodziewaæ siê powrotu wysokich temperatur i gwa³townych burz. Wszystko za spraw± p³ytkich uk³adów barycznych które bêd± wêdrowaæ nad Polsk±. Dominowaæ bêd± o¶rodki wy¿owe, które sprawi±, ¿e czeka nas wiele s³onecznych dni. Niestety co jaki¶ czas bêd±c nas nêkaæ zatoki niskiego ci¶nienia, które spowoduj± aktywacje konwekcji. Ju¿ jutro mo¿emy spodziewaæ siê niebezpiecznych zjawisk, które spodziewane s± równie¿ na Podkarpaciu. Temperatura wzro¶nie do 30C  a noce bêd± znacznie cieplejsze ni¿ ostatnio. Koniec tygodnia zapowiada siê ch³odniejszy dziêki czemu odpoczniemy od upa³ów jednak tylko na chwilê bo za tydzieñ kolejna fala upalnego powietrza.  

10.07.2009 upa³y w przysz³ym tygodniu

Godzina 12:00

Wygl±da na to, ¿e czeka nas zmiana pogody w przysz³ym tygodniu. Do poniedzia³ku mo¿liwe s± jeszcze opady i burze a temperatura nie bêdzie przekraczaæ 25C. Pó¼niej jednak z ka¿dym dniem bêdzie tylko cieplej. Pod przysz³ego tygodnia temperatura przekroczy 30C i w weekend powróc± gwa³towne burze. Sprawc± tych zmian bêdzie uk³adu wysokiego ci¶nienia na po³udniu Europy, który rozbuduje siê i sprowadzi do nas upalne powietrze.

 

7.07.2009 jutro gwa³towne zjawiska meteorologiczne

Godzina 19:00

Zgodnie z wcze¶niejszymi prognozami w ¶rodê na Polska bêdzie wiele siê dzia³o. Przechodzi³ bêdzie front ch³odny zwi±zany z uk³adem ni¿owym który bêdzie stopniowo pog³êbia³ siê nad Polsk±. Spodziewane s± silnie opady oraz burze z silnym wiatrem. Przez ca³y dzieñ wiatr bêdzie umiarowy i silny wiatr, który w momencie wyst±pienia burz mo¿e osi±gaæ w porywach nawet ponad 80km/h. Spodziewaæ mo¿na siê równie¿ silnych opadów siêgaj±cych 30-50 mm. W najbli¿szych dniach pogoda bez wiêkszych zmian, w dalszym ci±gu wystêpowaæ bêd± opady a temperatura bêdzie ni¿sza ni¿ w ostatnich dniach.

5.07.2009 Burze i DESZCZ wracaj±

Godzina 19:00

Do pó³nocnego zachodu do Podkarpacia zbli¿a siê strefa silnych burz i opadów. W najbli¿szych godzinach burze obejma znaczna cze¶æ województwa a opady lokalnie mog± byæ bardzo intensywne. Niestety w najbli¿szych dniach pogoda bêdzie coraz gorsza. Co prawda nie bêdzie upa³ów 30 stopniowych ale bêd± wystêpowaæ opady i burze. Od ¶rody i czwartku spodziewane jest istotne och³odzenie i gwa³towne opady. Bêdzie to zwi±zane z aktywnym uk³adem ni¿owym który prawdopodobnie utworzy siê na po³udnie od naszych granic a nastêpnie bêdzie siê pog³êbia³ nad Polsk± wêdruj±c w kierunku Ba³tyku. Taka sytuacja mo¿e byæ tragiczne w skutkach je¶li chodzi o gwa³towne zjawiska meteorologiczne.

 

2.07.2009 Koniec upa³ów z Burzami

Godzina 18:30

Dzi¶ temperatura na Podkarpaciu ponownie przekroczy³a 30 C w cieniu. Obecnie burze przechodz± pó³nocn± stron± Podkarpacia. W wielu rejonach widoczne s± chmury konwekcyjne. Od jutra jednak powinno byæ o kilka stopni ch³odniej. Dzisiejszej nocy i jutro rano spodziewane s± burze, które przynios± oczekiwane och³odzenie. Zjawiska mog± ponownie byæ bardzo gwa³towne a ich zanik prognozowany jest jutro na porodziny popo³udniowe. Niestety mo¿liwe s± równie¿ intensywne opady, które lokalnie mog± wywo³aæ podtopienia. W dalszej perspektywie mo¿emy spodziewaæ sie niemal codziennie (po 5 lipca) opadów i burz. Wygl±da na to, ¿e od 10 lipca powinno zrobiæ siê znacz±co ch³odniej. Prognoza ta jednak mo¿e ulec zmianie.

 

1.07.2009 Uwaga na upa³y po wy¿ej 30 C!

W najbli¿szych dniach temperatura maksymalna przekroczy 30 C. Noce bêd± równie¿ bardzo cieple z temperatura po wy¿ej 16C. Miejscami mo¿liwe burze ale prawdopodobieñstwo ich wyst±pienia do¶æ niskie w rejonie ca³ego Podkarpacia.

30.06.2009 Upa³y i wieczorne burze

Godzina 15:00

Pojawi³y sie juz pierwsze burze. Wystêpuj± one w pó³nocnej czê¶ci województwa przesuwaj±c siê z kierunku wschodniego na zachód. Burze te twoja sie lokalnie a nie jak to by³o tydzieñ temu na Ukrain±. Sytuacja by³a ³atwiejsza do prognozowania gdy¿ czas ich ¿ycia by³ d³u¿szy. Dzisiejsze zjawiska meteorologiczne nie jest w stanie prognozowaæ dok³adnie ¿aden model meteorologiczny.

 

Godzina 11:30

Dzi¶ temperatura na Podkarpaciu mo¿e osi±gn±æ 30C. Obecnie waha sie od 25 do 26C ale bêdzie ros³a do oko³o godziny 15:30. Niezmienne powietrze jest wilgotne co bêdzie po po³udniu sprzyjaæ rozwojowi g³êbokiej konwekcji. Jak na razie zachmurzenie jest ma³e i umiarkowane typu Altocumulus. Rano w Beskidzie S±deckim utworzy³a siê komórka burzowa przynosz±c opady. W chwili obecnej uk³ad ten jest w stanie zaniku. Po po³udniu spodziewany jest rozwój chmur konwekcyjnych a¿ do wyst±pienia opadów i burz. Prawdopodobnie skala tych zjawisk jak i natê¿enie nie powinny byæ du¿e.

29.06.2009 Spada prawdopodobieñstwo wyst±pienia gwa³townych burz

Godzina 23:30

Do granic po³udniowo wschodnich Podkarpacia zbli¿a sie z ze wschodu strefa burz i opadów. Aktywno¶æ tego uk³adu bêdzie zmniejszaæ sie i nie przewiduje sie zagro¿enia dla regionu. Jutro spodziewany jest kolejny upalny dzieñ z temperatura do 28-29C. W godzinach popo³udniowych znowu mo¿liwo¶ci wyst±pienia burz i opadów.

Godzina 17:00

W silnie nagrzanym powietrzu ponownie rozwijaj± sie burze. Ich strefa rozwinê³a sie nad Bieszczadami i przesz³a po³udniowymi rejonami Podkarpacia w kierunku zachodnim. Kolejna strefa burz i opadów zbli¿a sie od strony wschodniej Podkarpacia.  Burze i opady w tej strefie nie s± one na razie intensywne ale bêd± sie rozwijaæ w najbli¿szych minutach. Aktualna liczba wy³adowañ to oko³o 10/sek.

Godzina 9:30

Od wschodu zbli¿a siê fala 30-stopniowych upa³ów. Pierwszy dzieñ z wysokimi temperaturami bêdzie ju¿ dzi¶. Tym samym za spraw± bardziej suchego powietrza mo¿liwo¶æ gwa³townych burz spadnie co nie oznacza, ¿e nie bêd± one wystêpowaæ. Nadal mo¿emy spodziewaæ siê tych gro¼nych zjawisk atmosferycznych ale nie bêd± one tak powszechne i gwa³towane jak w ubieg³ym tygodniu. Zawdziêczaæ to bêdziemy wyzowi skandynawskiego który w koñcu zacznie poruszaæ sie na po³udnie w kierunku Ukrainy. Tym samym zepchnie on uk³ad niskiego ci¶nienia, który by³ sprawca tak gwa³townych burz w naszym kraju w kierunku Morza Czarnego i dalej na po³udniowy wschód.

28.06.2009 Mo¿liwo¶æ kolejnych burz

Niedziela na Podkarpacia jest do¶æ spokojna. Przez ca³y dzieñ panowa³o umiarkowane i ma³e zachmurzenie. Opady wyst±pi³y jedynie w Bieszczadach. Niemniej jednak zagro¿enie zwi±zane z wyst±pieniem burz i znacznych opadów pozostaje. Nauczeni do¶wiadczeniem wczorajszego dnia nie mo¿na chwaliæ dnia zanim sie nie skoñczy. Wczoraj w godzinach nocnych przesz³a potê¿na burza z ulewa w okolicach Strzy¿owa mimo, ze nic nie wskazywa³o na rozwój takiej sytuacji. Chmura konwekcyjna pojawi³a sie praktycznie z niczego przynosz±c znacznie opady w regionie. Dzi¶ nie mo¿na wykluczyæ podobnego scenariusza.

27.06.2009 Dalszy ci±g okresu burzowego

Godzina 19:00

Strefa burz znad Ukrainy zwolni³a i dopiero teraz chodzi na teren naszego kraju. Strefy opadów jak i wyl±dowañ nie s± du¿e. W czê¶ci ¶rodkowej i zachodniej Podkarpacia jest pogodnie jednak w najbli¿szym czasie sytuacja ta bêdzie wolno sie zmieniaæ.

Godzina 16:00

Male umiarkowane zachmurzenie wystêpuje obecnie na Podkarpaciu. Temperatura siêga 24-26 C a wiatr jest slaby ze wschodu. Na mapach satelitarnych jednak widoczna jest strefa konwekcyjnego zachmurzenia zbli¿aj±ca sie juz do naszych wschodnich granic. Ponadto podobnie jak wczoraj po stronie Ukraiñskiej i S³owackiej Bieszczad tworz± sie chmury burzowe. Beda one sie rozwijaæ z najbli¿szym czasie podobnie jak strefa konwekcji wêdruj±ca znad Ukrainy. Mo¿emy wiec spodziewaæ sie wystêpowania burz oraz opadów. Na razie jednak aktywno¶æ burzowa jest niska. Sytuacja jednak prawdopodobnie zmieni sie w ci±gu 1-2 godzin.

 

Godzina 11:00

Ostatniej doby najgro¼niejsze wyst±pi³y w zachodniej czê¶ci Podkarpacia i we wschodniej Ma³opolski. Sobota nie zapowiada sie lepiej, przewiduje sie gwa³towne burze i opady w godzinach popo³udniowych i wieczornych. Oczywi¶cie dok³adna lokalizacja tych zjawisk nie jest mo¿liwa na ta chwile mo¿liwa. Obecnie na Podkarpaciu wystêpuj± rozpogodzenia, które postêpuj± od granicy z Ukraina. W zwi±zku z tym temperatura bêdzie bardzo szybko ros³a co stanie siê si³± napêdowa do rozwoju g³êbokiej konwekcji. W chwili obecnej gro¼na strefa konwekcyjna postaje na pó³nocna czê¶ci± Moza Czarnego i przemieszcza sie w naszym kierunku. Utrzymuj±c± sie do¶æ niestopowa cyrkulacja wschodnia sprawa, ze to w³a¶nie rejon Ukrainy musi byæ bardzo uwa¿nie obserwowany. Rozwój sytuacji bêdzie na bie¿±co tutaj opisywany.    

26.06.2009 Dalszy ci±g okresu burzowego

Godzina 18:30

Gwa³towne burze i ulewy przechodz± przez central± i zachodni± czê¶æ Podkarpacia. Sytuacja ponownie wygl±da ¼le gdy¿ lokalnie wystêpuj± ulewy. W niektórych rejonach jest to powtórka z dnia wczorajszego. W najbli¿szych minutach opady bêd± przemieszczaæ sie w kierunku zachodnim i pó³nocno zachodnim. Apogeum prawdopodobnie wystêpuje obecnie i stopniowo od 19 burze powinny s³abn±c.

Godzina 17:00

Na granicy polsko-s³owackiej tworz± siê komórki konwekcyjne. Rozrastaj± siê bardzo szybko w kierunku pó³nocnym i pó³nocno zachodnim daj±c jak na razie gwa³towne opady ale do¶æ umiarkowane wy³adowania atmosferyczne po stronie S³owackiej. Nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e strefa te wejdzie na obszar naszego kraju. Konwekcja z minuty na minutê ro¶nie w silê i burze bêd± przybieraæ na sile.  Jak na razie najbardziej zagro¿one rejony to Bieszczady. Jednak w najbli¿szym czasie chmury burzowe bêd± sie budowaæ nad ca³ym Podkarpaciem. Na chwilê obecn± liczna wy³adowañ atmosferycznych w rejonie siêga 10/sekundê.

Godzina 14:30

Obecnie wystêpuj± rozpogodzenia podczas których powietrze nagrzewa siê silnie. Nie jest to zbyt dobra wiadomo¶æ bo w tych warunkach rozwijaæ siê bêdzie g³êboka konwekcja. Stratyfikacja atmosfery jest ju¿ chwiejna w dodatku ci±gle utrzymuje sie du¿a zawarto¶æ pary wodnej. Jej ilo¶æ przekracza 3 cm w pionowym s³upie powietrza. Tak, wiêc zasób pary wodnej jest bardzo du¿y aczkolwiek nie ekstremalny. Temperatura obecnie przekracza ju¿ 25C. Na terenie Ukrainy rozbudowuj± siê komórki konwekcyjne, które zmierzaj± w kierunku Polski. Uk³ady te nie zagra¿aj± Podkarpacia jednak w ci±gu nastêpnych godzin wejd± na teren Lubelszczyzny. W kierunku po³udniowym burze pojawi³y siê na Wêgrzech podczas gdy s±siednia S³owacja pozostaje w obszarze pogodnego nieba. Z ka¿da chwil± jednak konwekcja bêdzie siê nasilaæ.  Obecnie aktywno¶æ burzowa w rejonie jest do¶æ niska na stacji detektor notuje siê oko³o kilku (2-3) wy³adowañ na sekundê. Wczoraj liczba ta siêga³a nawet 50-60. 

 

Godzina 12:00

Dzi¶ nie przewiduje siê tak gwa³townych burz jakie wystêpowa³y wczoraj. Mimo tego istnieje wysokie prawdopodobieñstwo pojawienia sie s³abszych burz w godzinach popo³udniowych oraz wieczornych. Obecnie (12:00) na Podkarpaciu wystêpuj± liczne rozpogodzenia, temperatura przekracza 20 stopni i wieje s³aby i umiarkowany wiatr z pó³nocnego wschodu. Chmury jednak nap³ywaj± nadal z po³udniowego wschodu przynosz±c du¿± porcjê wilgoci z rejonu Morza Czarnego. W sobotê aktywno¶æ burzowa ponownie wzro¶nie!

 

25.06.2009 Ostrze¿enie przed Gwa³townymi burzami

Od paru dni utrzymuje siê niezmiennie gro¼na sytuacja baryczna. Nap³ywa ciep³e wilgotne powietrze z po³udniowego wschodu z rejonu Morza Czarnego. Od pó³nocy za¶ nap³ywa ch³odne powietrze ze Skandynawii. W obszarze kontrastu termicznego dochodzi do rozwoju bardzo aktywnych komórek burzowych, które rozwijaj± siê zarówno w dzieñ jak i w nocy. Tworz± siê one przewa¿nie na Ukraina i Bia³orusi± i nastêpnie przemieszczaj± w kierunku pó³nocno zachodnim docieraj±c na terytorium Polski. Kierunek ten jest bardzo niebezpieczny na Podkarpaciu bo jest on zgodny z u³o¿eniem wzniesieñ. Tym samym burze nie napotykaj± barier górskich co mog³oby je os³abiaæ. W najbli¿szych dniach sytuacja niewiele zmieni siê, gdy¿ nadal utrzymywaæ siê bêdzie podobna cyrkulacja. Istnieje du¿e ryzyko pojawienia siê gwa³townych burz z ulewnym deszczem, gradem i huraganowym wiatrem. Nie wykluczone s± równie¿ tr±by powietrzne.

 

13.11.2008 Koniec lata tej jesieni. Nadchodzi spore och³odzenie

To juz koniec wyj±tkowej ciep³ej pogody jak na pierwsz± po³owê listopada. ¦rednia temperatura w ostatnich dwóch tygodniach by³a o 6-7 C wy¿sza od klimatycznej. W najbli¿szych dniach warunki meteorologiczne wróc± jednak do normy a temperatura mo¿e byæ nawet ni¿sza od ¶redniej. Wszystko przez zmianê cyrkulacji w Europie ¦rodkowej, która bêdzie mia³a miejsce juz w niedzielê. Wêdruj±cy przez pó³nocn± Skandynawiê rozleg³y uk³ad niskiego ci¶nienia sprowadzi za frontem ch³odnym polarno-morsk± masê powietrza. Tego dnia w rejonie Podkarpacia spodziewa s± opady deszczu ze ¶niegiem a w górach ¶niegu. Jest wiêc szansa na pierwsze tej jesieni bia³e krajobrazy. Warunki na drogach ulegn± znacznemu pogorszeniu!

 

29.02.2008 Ostrze¿enie przed orkanem Emma

£agoda zima ma to do siebie, ¿e towarzysz± jej czêsto wichury oraz dynamiczne zmiany pogody. Jak na razie nie widaæ aby mia³o siê co¶ zmieniæ w pogodzie w najbli¿szych dniach. Przeciwnie musimy przygotowaæ siê na kolejny w tym roku orkan. W chwili obecnej bardzo gro¼ny uk³ad niskiego ci¶nienia znajduje siê na po³udnie od Islandii jednak w ci±gu najbli¿szych 24 dotrze on do Europy ¦rodkowej. Meteorolodzy nadali mu imiê Emma co oznacza, ¿e towarzyszyæ mu bêd± gwa³towne zjawiska pogodowe. W ci±gu najbli¿szych godzin ci¶nienie atmosferyczne spadnie o ponad 35 hPa jednak wiatr zacznie rosn±c na sile dopiero w sobotê rano. Przez ca³y dzieñ spodziewane s± silne podmuchy wiatru, które osi±gn± maksimum w godzinach wczesno-wieczornych (1 marca 2008). Wiatr w okolicach Strzy¿owa mo¿e osi±gn±æ w porywach 100 km/h. Jednak obecnie prognozy s± dla naszego rejonu do¶æ optymistyczne. Zdecydowanie gorsze warunki i silniejsze podmuchy wiatru bêd± mia³y miejsce na pó³nocy woj. podkarpackiego a szczególnie w Polsce pó³nocnej. Jednak mimo tego nale¿y liczyæ siê z mo¿liwo¶ci± wyst±pienia znacznych szkód zwi±zanych z huraganowym wiatrem. Bardzo powa¿nie zniszczenia wyst±pi± w Europie zachodniej gdzie wiatr prawdopodobnie bêdzie silniejszy ni¿ w Polsce.
Poza wiatrem dokuczliwe bêd± w sobotê opady deszczu a w nocy z soboty na niedziele równie¿ deszczu ze ¶niegiem. W najbli¿szych dniach wiatr dalej bêdzie silny i porywisty. W perspektywie nastêpnych dni mo¿emy spodziewaæ siê powrotu s³abej zimy. Prawdopodobnie wyst±pi± opady ¶niegu a temperatura bêdzie oscylowaæ w okolicach zera.
 

14.02.2008 Atak zimy

Pocz±wszy od 14 lutego spodziewane jest stopniowe och³odzenie oraz opady ¶niegu. Temperatura w nocy mo¿e spa¶æ do -15 C.

 

26.01.2008 Nadci±ga orkan

W nocy z soboty na niedziele (26/27 stycznia 2008) spodziewany jest huraganowy wiatr zwi±zany z dynamicznie rozwijaj±cym siê uk³adem niskiego ci¶nienia, który bêdzie siê przemieszcza³ nad po³udniowym Ba³tykiem. Najgorsza sytuacja spodziewana jest w pó³nocnej i centralnej Polsce jednak równie¿ na Podkarpaciu wiatr mo¿e byæ bardzo silny. Spodziewane podmuchy wiatru w naszym rejonie prawdopodobnie przekrocz± 100 km/h i mog± spowodowaæ lokalne zniszczenia. Najgorsza sytuacja prognozowana jest na godziny pomiêdzy 21 a 3 rano w niedziele. Pó¼niej wiatr bêdzie szybko traci³ na sile za to wieczorem w niedziele spodziewane s± opady ¶niegu. Przej¶ciu orkanu bêdzie towarzyszy³ gwa³towny spadek ci¶nienia rzêdu 20 hPa w ci±gu najbli¿szej doby. W chwili obecnej ci¶nienie do¶æ wolno spada (1.5 hPa na 3 godziny), wieje umiarkowany wiatr po³udniowo-zachodni w porywach do 10 m/s. Jednak w ci±gu najbli¿szych godzin prêdko¶æ wiatru bêdzie systematycznie rosn±c. Jutro w godzinach nocnych nale¿y zachowaæ szczególn± ostro¿no¶æ i najlepiej nie wychodziæ z domów. Prawdopodobnie na pó³nocy Polski wskutek szalej±cej wichury dojdzie do znacznych zniszczeñ.