IGF



Event

Potrzebujemy mitów, żeby uratować świat

dr hab. Marcin Napiórkowski

UW dla klimatu

 

June 11, 2021, 3 p.m., on-line, Zoom

W najbliższy piątek w ramach projektu "UW dla klimatu" zapraszamy na spotkanie online pt. "Potrzebujemy mitów, żeby uratować świat". Będziemy krążyć wokół tematu klimatu, ale z pewnością wiele myśli może okazać się inspirujących także dla popularyzatorów innych zagadnień.

Dr hab. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, opowie, dlaczego (w kontekście klimatu) "potrzebujemy mitów, żeby uratować świat." Szkolenie będzie dotyczyło tego, jak radzić sobie z dezinformacją i jak przekazywać wiedzę naukową w sposób docierający do szerokiego grona odbiorców.

Termin: piątek, 11 czerwca, godz. 15:00 – 17:00

Link: https://us02web.zoom.us/j/83576148464

FB: https://fb.me/e/4giVqHDu4


Tytuł: Potrzebujemy mitów, żeby uratować świat

Abstrakt: Liczby i dane nie wystarczą, by zmieniać świat. Niewielki jest pożytek z nowych szczepień, technologii rolniczych czy rozwiązań energetycznych, jeżeli opinia publiczna i legislatorzy ignorują je lub odrzucają pod wpływem irracjonalnych lęków lub fałszywych nadziei. Nauka potrzebuje dobrych opowieści, żeby szeroką, nieprofesjonalną publiczność zapoznać z wynikami badań, wyjaśnić ludziom mechanizmy rządzące rzeczywistością, a przede wszystkim - zmobilizować ich do działania. Skuteczna walka z antynaukowymi mitami nie może ograniczać się do obalania nieprawdziwych informacji, bo na miejsce każdej sprostowanej bzdury wyrastają trzy kolejne. Dyskusja wokół przyczyn i skutków kryzysu klimatycznego to doskonały przykład. Dlatego zamiast działać reaktywnie, czas przejść do kontrataku. Na początek warto zrozumieć potrzeby, na które dziś odpowiadają treści pseudonaukowe, oraz mechanizmy decydujące o tym, co uznajemy za straszne lub groźne. Zamiast obalać mity, musimy nauczyć się tworzyć własne!

Bio: dr hab. Marcin Napiórkowski - semiotyk, badacz współczesnych mitów. Wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW i autor książek m.in. "Mitologii współczesnej" oraz "Turbopatriotyzmu". Chętnie współpracuje z koleżankami i kolegami z obszaru nauk ścisłych w budowaniu skutecznej komunikacji naukowej. Na co dzień popularyzuje naukę na blogu mitologiawspolczesna.pl, a także na łamach "Tygodnika Powszechnego".


Current events
Archive events