Seminarium fizyki atmosfery

Zmiany czasowe budżetu energetycznego nad Polską w ubiegłych czterech dekadach

dr hab. Krzysztof Markowicz

Instytut Geofizyki Wydział Fizyki Uniwersytet Warszawski

20 października 2023 13:15, ul. Pasteura 5, B4.58 and online via ZOOM

W ramach seminarium zaprezentowane będą wyniki badań nad budżetem energetycznym obszaru Polski w okresie od 1980 do 2021 r. W tym celu wykorzystano dane z re-analizy MERRA-2 oraz wyniki symulacji wykonanych modelem radiacyjnym Fu-Liou sprzężonym z klimatycznymi bazami danych.

Średnia temperatura powietrza w Polsce rośnie w ostatnich dekadach w tempie ok. 0,5 stopnia na dekadę. Równocześnie zmiana się saldo energii zarówno na powierzchni ziemi, jak i na górnej granicy atmosfery. Wynika to głównie ze zmian koncentracji gazów cieplarnianych, ale również ze zmian niektórych wielkości fizycznych opisujących aerozole i chmury. Dane wskazują na znaczny wzrost współczynnika transmisji promieniowania krótkofalowego wynikający z redukcji aerozolu oraz zachmurzenia. Prowadzi to do wzrostu salda energii na powierzchni ziemi oraz redukcji ujemnego strumienia netto energii na górnej granicy atmosfery. Równolegle wzrost temperatury przy powierzchni ziemi powoduje coraz silniejsze wypromieniowanie energii w postaci długofalowego promieniowania elektromagnetycznego. Zmiany promieniowania długofalowego na górnej granicy atmosfery są tylko częściowo kompensowane poprzez spadek transmisji promieniowania w zakresie termalnym, który wynika ze wzrostu koncentracji gazów cieplarnianych. W ramach seminarium dyskutowane będą również zmiany czasowe podstawowych wielkości atmosferycznych, które wpływają na budżet energetyczny.

PRESENTATION SLIDES: "Zmiany czasowe budżetu energetycznego nad Polską w ubiegłych czterech dekadach"

SeminariumIGF_RadiationBudget.pdf (3 MiB) Uploaded: 1 grudnia 2023 11:09