
Środowiskowe Seminarium Fotoniki
"Światłowody z diamentami dla technologii kwantowych"
dr hab. Adam Marek Wojciechowski
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytet Jagielloński
21 maja 2025 15:15
ul. Pasteura 5, sala B2.38
21 maja 2025 odbędzie się kolejne z cyklu Środowiskowych Seminariów Fotonicznych, organizowanych przez Wydział Fizyki UW we współpracy z polskim oddziałem IEEE Photonics Society (Institute of Electrical and Electronic Engineers) oraz PPTF (Polską Platformą Technologiczną Fotoniki. Wydarzenie skierowane jest zarówno do naukowców, studentów, jak i przedstawicieli przemysłu. W jego trakcie słuchacze będą mogą zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fotoniki. Gościem seminarium będzie dr hab. Adam Marek Wojciechowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosi wykład „Światłowody z diamentami dla technologii kwantowych."
Seminaria, organizowane przez Wydział Fizyki UW we współpracy z polskim oddziałem IEEE Photonics Society (Institute of Electrical and Electronic Engineers) oraz Polską Platformą Technologiczną Fotoniki (PPTF) skierowane są zarówno do naukowców, studentów, jak i przedstawicieli przemysłu. Wydarzenia odbywać się będą cyklicznie, co miesiąc w środy. Seminarium potrwa około 1,5 godziny, w jego trakcie słuchacze będą mogą zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fotoniki przedstawionymi przez ekspertów w danej specjalności badawczej. W trakcie wydarzenia przewidziane jest wystąpienie wysokiej klasy specjalisty w dziedzinie fotoniki (45 min). Po wystąpieniu przewidziana jest część networkingowa (30 min), w trakcie której uczestnicy będą mogli poznać się i swobodnie podyskutować przy pizzy.
Seminarium odbędzie się 21 maja 2025 o godz. 15:15 w sali B 2.38 na Wydziale Fizyki UW. Gościem seminarium będzie dr hab. Adam Marek Wojciechowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosi wykład "Światłowody z diamentami dla technologii kwantowych."
Centra barwne to defekty w strukturze krystalicznej, które mogą posiadać właściwości znacznie odbiegające od właściwości materiału macierzystego. W ostatnich latach szczególne zainteresowanie badaczy zyskały centra barwne w diamencie. Spośród kilkuset znanych typów, największą popularność zdobyły centra azot-wakancja (nitrogen-vacancy, NV), które można traktować jako "quasi-atomy" uwięzione w przezroczystej sieci krystalicznej diamentu, umożliwiające ich długoterminową obserwację i wyjątkowo precyzyjne pomiary optyczne. Centra NV wykorzystywane są jako wysoce czułe sensory do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych, znaczniki fluorescencyjne w obrazowaniu materiałów biologicznych, a także jako optycznie inicjowane i odczytywane qubity w systemach przetwarzania informacji kwantowej.
– W swoim wystąpieniu przedstawię podstawy fizyki centrów NV oraz różnorodne możliwości ich zastosowań sensorycznych, ze szczególnym uwzględnieniem techniki optycznie wykrywanego rezonansu magnetycznego (ODMR). Skupię się na zastosowaniach w magnetometrii oraz perspektywach obrazowania pól magnetycznych z wysoką rozdzielczością przestrzenną. Szczególną uwagę poświęcę również roli światłowodów w integracji technologii NV z kompaktowymi platformami optycznymi. Zaprezentuję nasze badania nad opracowaniem nowatorskich światłowodów domieszkowanych nanodiamentami zawierającymi centra NV, które mogą pełnić rolę rozproszonych sensorów. Przedstawię także nasze badania dotyczące endoskopu magnetycznego opartego na światłowodowej wiązce obrazującej (imaging fiber bundle), umożliwiającego przestrzennie rozdzielcze obrazowanie pól magnetycznych w trudno dostępnych środowiskach – mówi prelegent.
Dr hab. Adam Marek Wojciechowski - fizyk, adiunkt na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizujący się w fotonice, fizyce ultrazimnych atomów oraz badaniach nad centrami barwnymi typu azot-wakancja (nitrogen-vacancy, NV) w diamencie. Jego prace koncentrują się na wykorzystaniu właściwości kwantowych tych układów w precyzyjnej metrologii i obrazowaniu, w tym do zastosowań biologicznych. Autor licznych publikacji naukowych, aktywnie współpracujący z ośrodkami badawczymi w kraju i za granicą.
Do seminarium można też dołączyć za pomocą platformy Zoom.
Zapraszamy!