Wykład otwarty

prof. dr hab. Andrzej Hennel

Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda

8 stycznia 2024 11:00, ul. Pasteura 5, sala 0.06

W poniedziałek 8 stycznia 2024 r. o godz 11.00 w sali 0.06 odbędzie się pierwsze w nowym roku Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda Wydziału Fizyki UW.

Wykład zatytułowany:

"Józef Rotblat - forgotten Nobel Prize winner"

wygłosi prof. dr hab. Andrzej Hennel

Wykład poświęcony będzie osobie Józefa Rotblata, "Polaka z brytyjskim paszportem", który był współtwórcą bomby atomowej w ramach projektu Manhattan. Naukowiec ten po II Wojnie Światowej zaangażował się w ruch na rzecz rozbrojenia nuklearnego, za co w 1995 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla.

Wykład wygłosi prof. dr hab. Andrzej Hennel, specjalista w dziedzinie fizyki ciała stałego; pomysłodawca, twórca i pierwszy dyrektor Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, współautor podręczników akademickich, popularyzator nauki - m. in. w ramach Uniwersytetu Otwartego UW.

Wykład odbędzie się w języku angielskim.

Przed Konwersatorium, od godz. 10.30, zapraszamy na nieformalne dyskusje przy kawie i ciastkach w holu przed salą 0.06.

Przesyłamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w rozpoczynającym się roku 2024.

Barbara Badełek
Jan Chwedeńczuk
Jan Kalinowski
Jan Suffczyński

prof. dr hab. Andrzej Hennel

"Józef Rotblat - forgotten Nobel Prize winner"

The lecture will be devoted to the "forgotten" eighth Polish Nobel Prize winner.
Józef Rotblat was born in 1908 in Warsaw, and in 1938 he received a PhD in physics from the Faculty of Mathematics and Natural Sciences of the University of Warsaw. From 1939 he worked at the University of Liverpool, and in 1944 at the Los Alamos laboratory. In 1946 he became a British citizen and from 1949 he was a professor of physics at St Bartholomew's Hospital in London. He was a signatory of the Einstein-Russel Manifesto in 1955 and co-founder of the Pugwash Conference on Science and World Problems. In the years 1957-1973 he was the Secretary General of Pugwash, and in the years 1988-1997 its President. In 1995, they received the Nobel Peace Prize jointly - Pugwash (50%) and Józef Rotblat (50%). He died in London in 2005.