Wykład otwarty

Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda

Wydział Fizyki UW

3 kwietnia 2023 11:00, ul. Pasteura 5, Sala 0.06

W poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. o godz 11.00 w sali 0.06 odbędzie się Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda. Dr hab. Barbara Piętka, prof. UW z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład zatytułowany:

FROM BOSE-EINSTEIN CONDENSATES OF POLARITONS TO OPTICAL NEURONS

W swoim wykładzie prof. Piętka przedstawi wyniki najnowszych badań nad sprzężeniem-światło materia w kryształach półprzewodnikowych, które prowadzi do powstania kwazi-cząstek nazywanych polarytonami. Omówiona zostanie także perspektywa wykorzystania polarytonów w dziedzinie optycznych obliczeń neuromorficznych.

Przed konwersatorium, od godz. 10.30, zapraszamy na nieformalne dyskusje przy kawie i ciastkach w holu przed salą 0.06.

Barbara Badełek

Jan Chwedeńczuk

Jan Kalinowski

Jan Suffczyński

dr hab. Barbara Piętka, prof. UW, Faculty of Physics, University of Warsaw

FROM BOSE-EINSTEIN CONDENSATES OF POLARITONS TO OPTICAL NEURONS

Summary:
Bose-Einstein condensation is a phenomenon of a degenerate gas of bosons. For a long time, this branch of physics has been reserved for cold atoms. Since the realization of half-light-half-matter quasiparticles in optical cavities, so-called exciton-polaritons, Bose-Einstein condensates can be observed at room temperature. Exciton-polaritons (in short polaritons) are quasiparticles resulting from the coupling of light to excitation in the optically active material. Polaritons can be formed in a wide range of materials from semiconductors to dielectrics filled with polymers, proteins, or perovskites.

Polariton condensation is a non-linear process that is accompanied by strong laser-like emission from the cavity. This effect occurs at the ps timescale and at a single pJ in pulse energy, making this system ideal to
implement fast and energy-efficient photonic data processing. I’ll discuss how this nonlinearity can be used for computation that mimics the operation of a human brain. I’ll show that optical microcavities in the strong light-matter coupling regime can behave as optical neurons.

2023-04-03_konwersatorium_plakat.pdf - Plakat

2023-04-03_konwersatorium_plakat.pdf (95 KiB) Uploaded: 29 marca 2023 15:43