Wykład otwarty

Forever confined but asymptotically free/ Secrets of nucleons

prof. ANNA STAŚTO

Penn State University, USA

6 grudnia 2021 16:30, on-line, Zoom

W poniedziałek 6 grudnia, o godz. 16.30 odbędzie się kolejne Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda Wydziału Fizyki UW. Tym razem nasze spotkanie będzie miało wyłącznie formę ONLINE. Naszym gościem będzie prof. ANNA STAŚTO (Penn State University, USA), która wygłosi wykład:

"Forever confined but asymptotically free"

Po zakończeniu w 2007 pracy działającego w Hamburgu akceleratora HERA, w którym zderzane były wiązki elektronów i jonów, pojawił się pomysł stworzenia podobnego, lecz o większej mocy, akceleratora w USA. W roku 2015 r. amerykański komitet doradczy ds. nauki jądrowej Departamentu Energii zaakceptował ten pomysł i przeznaczył środki (ok. 2 mld USD) na jego budowę. W minionym roku oficjalnie rozpoczęto prace konstrukcyjne. Wykład prof. Staśto zaznajomi nas ze stanem wiedzy dotyczącym struktury i oddziaływań wewnątrz nukleonów, a także perspektyw poznawczych, które oferuje nowo budowany akcelerator.

Na nieformalne rozmowy zapraszamy od godz. 16.00.

Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/93881687598pwd=UmFhVUdVSXhnQ2tIVVozNmowSUNtZz09
Numer identyfikacyjny: 938 8168 7598
Kod dostępu: prv316

Serdecznie zapraszamy!

Barbara Badełek

Jan Chwedeńczuk

Jan Kalinowski

Jan Suffczyński

PS. Następne Konwersatorium odbędzie się 17 stycznia 2022.

prof. ANNA STAŚTO (Penn State University, USA)
"Forever confined but asymptotically free"

The strong interaction is one of the four known forces in nature. It is responsible for the creation of nuclei and for binding quarks into nucleons. Two intriguing phenomena characterize the strong interaction which is confinement and asymptotic freedom. The complexity of strong interaction leads to the richness of the nucleon structure which can be best explored in the high energy electron-nucleon collisions. In this talk, I will discuss what we know about the nucleon structure as well as the prospects of expanding our knowledge about strong interactions through the new accelerator facility, Electron-Ion Collider (EIC) in the US.

plakat_06_12_21.pdf

plakat_06_12_21.pdf (368 KiB) Uploaded: 30 listopada 2021 11:11