Wykład otwarty

A Century of Noether's Theorem

dr Chris Quigg, Fermilab (USA)

Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda FUW

17 stycznia 2022 16:30, on-line

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w 2022 roku KONWERSATORIUM im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda Wydziału Fizyki UW, które odbędzie się w poniedziałek 17. stycznia, o godz. 16.30 wyłącznie w formule ONLINE (obowiązuje rejestracja).

Naszym gościem będzie dr Chris Quigg, Fermilab (USA), który wygłosi wykład pt. "A Century of Noether's Theorem". Prelekcja przybliży nam osiągnięcia naukowe i osobę Emmy Noether, naukowczyni, która 100 lat temu sformułowała i udowodniła słynne twierdzenie wiążące symetrie z zasadami zachowania w fizyce.

*** Rejestracja ***

Osoby, które uczestniczyły w poprzednim Konwersatorium, w dniu 13.12.2021 NIE muszą się rejestrować.
Dostęp do wykładu zapewni im link otrzymany przy rejestracji dokonanej poprzednio.

Osoby, które nie uczestniczyły w poprzednim Konwersatorium proszone są o rejestrację na spotkanie poprzez kliknięcie na link:
Po zarejestrowaniu się otrzymają Państwo potwierdzenie e-mailowe z informacjami jak dołączyć do spotkania.

Zachęcamy do podawania podczas rejestracji służbowych, a nie prywatnych adresów email.

Zachęcamy do niepozostawiania rejestracji na ostatnią chwilę. Osobom rejestrującym się
późno nie gwarantujemy dołączenia do spotkania o czasie.

*** *** ***

Na nieformalne rozmowy zapraszamy od godz. 16.00.

Z wyrazami szacunku,

Barbara Badełek
Jan Chwedeńczuk
Jan Kalinowski
Jan Suffczyński

dr Chris Quigg, Fermilab (USA)
"A Century of Noether's Theorem"

In the summer of 1918, Emmy Noether published the theorem that now bears her name, establishing a profound two-way connection between symmetries and conservation laws. The influence of this insight is pervasive in physics; it underlies all of our theories of the fundamental interactions and gives meaning to conservation laws that elevate them beyond useful empirical rules. Noether's papers, lectures, and personal interactions with students and colleagues drove the development of abstract algebra, establishing her in the pantheon of twentieth-century mathematicians. This essay traces her path from Erlangen through Göttingen
to a brief but happy exile at Bryn Mawr College, illustrating the importance of "Noether's Theorem" for the way we think today.