IGF


zdjęcie-Jubileusz 90-lecia urodzin prof. Krzysztofa Hamana

Jubileusz 90-lecia urodzin prof. Krzysztofa Hamana

Dnia 23 lutego 2024 na Wydziale Fizyki UW odbyło się uroczyste Seminarium Fizyki Atmosfery z okazji Jubileuszu 90-lecia urodzin prof. Krzysztofa Hamana. W spotkaniu udział wzięli współpracownicy i wychowankowie szanownego Jubilata, jak również przybyli licznie goście, ceniący dorobek życiowy, naukowy oraz osobowość Profesora. Przemówienie Jubilata, napisane specjalnie na tę okazję, pełne młodzieńczej energii i humoru, publikujemy dla Państwa w oryginale i zachęcamy do lektury (czytaj PDF).

Uroczyste seminarium zostało otwarte przez Dyrektora IGF UW, prof. Szymona Malinowskiego, wychowanka prof. Krzysztofa Hamana. Przedstawił on sylwetkę Jubilata i podkreślił jego wpływ na rozwój fizyki atmosfery  zarówno w kraju, jak i za granicą. Po Dyrektorze IGF głos zabrał Dziekan Wydziału Fizyki, prof. Dariusz Wasik, który wygłosił krótką laudację, przekazał życzenia od Władz Wydziału i wręczył bukiet kwiatów na ręce Jubilata i jego Małżonki.

Następnie głos zabrali wychowankowie prof. Krzysztofa Hamana, kolejno prof. Piotr Flatau i prof. Piotr Smolarkiewicz, którzy połączyli się zdalnie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywają i pracują, prof. Flatau w Institution of Oceanography University of California San Diego (UCSD), a prof. Smolarkiewicz w National Center for Atmospheric Research (NCAR). Prof. Wojciechowi Grabowskiemu, który od końca lat 80-tych pracuje również w NCAR, udało się przylecieć na spotkanie i na żywo podzielić wspomnieniami i anegdotami z życia grupy badawczej, grupy przyjaciół, skupionych w latach 80-tych wokół prof. Krzysztofa Hamana (Michał Niewiadomski, Piotr Flatau, Maria Flatau, Piotr Smolarkiewicz, Wojciech Grabowski, Hanna Pawłowska, Szymon Malinowski).

W swoim wystąpieniu prof. Piotr Flatau przedstawił zgromadzonym napisaną wspólnie z koleżankami i kolegami Księgę Jubileuszową Krzysztofa Hamana, której pierwszy egzemplarz został wręczony Jubilatowi. Księga zawiera biografię i życiorys naukowy prof. Hamana, wspomnienia z Międzynarodowego Roku Geofizycznego i początków badań nad gradem w Polsce, wspomnienia uczniów i współpracowników prof. Hamana oraz spis jego publikacji. Zilustrowana jest unikatowymi, historycznymi fotografiami, z których część publikujemy dla Państwa w załączeniu (PDF). Pamiątkowy egzemplarz Księgi został również przekazany do Biblioteki Wydziału Fizyki UW.

Laudacja wychowanków na cześć Jubilata, dopełniona przez prof. Hannę Pawłowską i prof. Szymona Malinowskiego, składała się w głównej mierze ze wspomnień z pionierskich badań grupy prof. Hamana nad smugami z chłodni kominowych i ich wpływie na otoczenie, które to badania (szczególnie wchodzenie do wnętrza chłodni) wymagały odwagi i uwagi (dzisiaj nie dopuściłyby do tego przepisy BHP), jak również finezji i cierpliwości (pomiary z pokładu samolotu, przelatującego przez smugi z kominów). Podkreślano również, jakim źródłem inspiracji dla skupionych wokół niego młodych badaczy fizyki atmosfery był Jubilat. Prof. Haman zapamiętany został również jako nowoczesny i otwarty, zawsze działający na rzecz współpracowników organizator i kierownik. Na koniec Dyrektor IGF zachęcił zgromadzonych gości do podzielenia się swoimi wspomnieniami, związanymi z osobą prof. Krzysztofa Hamana. Jego dawny współpracownik, prof. Janusz Borkowski, podzielił się wspomnieniami z pobytu w Wietnamie, a znakomity synoptyk, Maciej Ostrowski, opowiadał o swoich kontaktach z Profesorem.

Po zakończonym seminarium zgromadzeni udali się na poczęstunek do powszechnie znanego i lubianego tzw. „Akwarium”, czyli pokoju kawowego, którego charakterystyczna nazwa pochodzi od przeszklonych ścian z widokiem na zielony Rakowiec, na którym po dziś dzień mieszka prof. Krzysztof Haman z rodziną. Na gości czekał już poczęstunek i okolicznościowy tort przystrojony chmurkami. Dalej dzielono się wspomnieniami, np. z czasów zakładania pierwszej “Solidarności” na UW, o których opowiadał prof. Bogdan Cichocki. Wykonano również pamiątkowe fotografie, które obejrzeć można w GALERII ZDJĘĆ (w prawym górnym rogu, wejście przez zdjęcie).


Opublikowano dnia - 1 marca 2024 12:00
Ostatnia zmiana - 4 marca 2024 14:22
Publikujący - Dąbrówka Stępniewska


Cofnij