IGF


photo-Prof. Krzysztof Haman's 90th birthday jubilee

Prof. Krzysztof Haman's 90th birthday jubilee

This article is only available in Polish.


Dnia 23 lutego 2024 na Wydziale Fizyki UW odbyło się uroczyste Seminarium Fizyki Atmosfery z okazji Jubileuszu 90-lecia urodzin prof. Krzysztofa Hamana. W spotkaniu udział wzięli współpracownicy i wychowankowie szanownego Jubilata, jak również przybyli licznie goście, ceniący dorobek życiowy, naukowy oraz osobowość Profesora. Przemówienie Jubilata, napisane specjalnie na tę okazję, pełne młodzieńczej energii i humoru, publikujemy dla Państwa w oryginale i zachęcamy do lektury (czytaj PDF).

Uroczyste seminarium zostało otwarte przez Dyrektora IGF UW, prof. Szymona Malinowskiego, wychowanka prof. Krzysztofa Hamana. Przedstawił on sylwetkę Jubilata i podkreślił jego wpływ na rozwój fizyki atmosfery  zarówno w kraju, jak i za granicą. Po Dyrektorze IGF głos zabrał Dziekan Wydziału Fizyki, prof. Dariusz Wasik, który wygłosił krótką laudację, przekazał życzenia od Władz Wydziału i wręczył bukiet kwiatów na ręce Jubilata i jego Małżonki.

Następnie głos zabrali wychowankowie prof. Krzysztofa Hamana, kolejno prof. Piotr Flatau i prof. Piotr Smolarkiewicz, którzy połączyli się zdalnie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywają i pracują, prof. Flatau w Institution of Oceanography University of California San Diego (UCSD), a prof. Smolarkiewicz w National Center for Atmospheric Research (NCAR). Prof. Wojciechowi Grabowskiemu, który od końca lat 80-tych pracuje również w NCAR, udało się przylecieć na spotkanie i na żywo podzielić wspomnieniami i anegdotami z życia grupy badawczej, grupy przyjaciół, skupionych w latach 80-tych wokół prof. Krzysztofa Hamana (Michał Niewiadomski, Piotr Flatau, Maria Flatau, Piotr Smolarkiewicz, Wojciech Grabowski, Hanna Pawłowska, Szymon Malinowski).

W swoim wystąpieniu prof. Piotr Flatau przedstawił zgromadzonym napisaną wspólnie z koleżankami i kolegami Księgę Jubileuszową Krzysztofa Hamana, której pierwszy egzemplarz został wręczony Jubilatowi. Księga zawiera biografię i życiorys naukowy prof. Hamana, wspomnienia z Międzynarodowego Roku Geofizycznego i początków badań nad gradem w Polsce, wspomnienia uczniów i współpracowników prof. Hamana oraz spis jego publikacji. Zilustrowana jest unikatowymi, historycznymi fotografiami, z których część publikujemy dla Państwa w załączeniu (PDF). Pamiątkowy egzemplarz Księgi został również przekazany do Biblioteki Wydziału Fizyki UW.

Laudacja wychowanków na cześć Jubilata, dopełniona przez prof. Hannę Pawłowską i prof. Szymona Malinowskiego, składała się w głównej mierze ze wspomnień z pionierskich badań grupy prof. Hamana nad smugami z chłodni kominowych i ich wpływie na otoczenie, które to badania (szczególnie wchodzenie do wnętrza chłodni) wymagały odwagi i uwagi (dzisiaj nie dopuściłyby do tego przepisy BHP), jak również finezji i cierpliwości (pomiary z pokładu samolotu, przelatującego przez smugi z kominów). Podkreślano również, jakim źródłem inspiracji dla skupionych wokół niego młodych badaczy fizyki atmosfery był Jubilat. Prof. Haman zapamiętany został również jako nowoczesny i otwarty, zawsze działający na rzecz współpracowników organizator i kierownik. Na koniec Dyrektor IGF zachęcił zgromadzonych gości do podzielenia się swoimi wspomnieniami, związanymi z osobą prof. Krzysztofa Hamana. Jego dawny współpracownik, prof. Janusz Borkowski, podzielił się wspomnieniami z pobytu w Wietnamie, a znakomity synoptyk, Maciej Ostrowski, opowiadał o swoich kontaktach z Profesorem.

Po zakończonym seminarium zgromadzeni udali się na poczęstunek do powszechnie znanego i lubianego tzw. „Akwarium”, czyli pokoju kawowego, którego charakterystyczna nazwa pochodzi od przeszklonych ścian z widokiem na zielony Rakowiec, na którym po dziś dzień mieszka prof. Krzysztof Haman z rodziną. Na gości czekał już poczęstunek i okolicznościowy tort przystrojony chmurkami. Dalej dzielono się wspomnieniami, np. z czasów zakładania pierwszej “Solidarności” na UW, o których opowiadał prof. Bogdan Cichocki. Wykonano również pamiątkowe fotografie, które obejrzeć można w GALERII ZDJĘĆ (w prawym górnym rogu, wejście przez zdjęcie).


Originally published on - March 1, 2024, noon
Last update on - March 4, 2024, 2:22 p.m.
Publisher - Dąbrówka Stępniewska


Back