IGFDoktor Maciej Sokołowski zwycięzcą konkursu "Mistrzowie Optyki 2016"

Praca doktorska dra Macieja Sokołowskiego z Zakładu Optyki Informacyjnej Instytutu Geofizyki zatytułowana "Wewnątrzgałkowe wieloogniskowe soczewki refrakcyjno-dyfrakcyjne o dużej głębokości reliefu dyfrakcyjnego" zajęła pierwsze miejsce w konkursie "Mistrzowie Optyki" na najlepszą pracę doktorską w dziedzinie optometrii, obronioną w roku 2016. Dr Sokołowski zaproponował bardzo zaawansowany technologicznie projekt soczewki wszczepianej pacjentom, którym usunięto naturalną soczewkę, nieprzezierną na skutek utworzenia się zaćmy. Zaproponowany model soczewki umożliwia ostre widzenie na wszystkie odległości większe od 0,3 m, pomimo że zaimplantowane oko pozbawione jest możliwości akomodowania.

Organizatorem tego corocznego konkursu jest polski oddział firmy Essilor, będącej globalnym potentatem w produkcji soczewek okularowych i wyposażenia technicznego dla zakładów optycznych. Nagrodą dla zwycięzcy jest sfinansowanie przez firmę Essilor wyjazdu na przyszłoroczne największe międzynarodowe targi optyczne MIDO 2017 w Mediolanie.

Za najlepszą pracę magisterską jury konkursu uznało pracę mgra Mateusza Waligóry z Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu "Wyznaczanie norm dla testu Kinga-Devicka u dzieci w wieku od 7 do 15 lat".


Opublikowano dnia - 15 grudnia 2016 00:00
Ostatnia zmiana - 2 listopada 2017 13:51
Publikujący - Krzysztof Dudek


Cofnij