zdjęcie-Zapraszamy na Festiwal Nauki!

Zapraszamy na Festiwal Nauki!

Skąd się biorą chmury, czy klimatyzator może działać bez prądu i co powoduje zmianę klimatu?
Zapraszamy na spotkania z badaczami z naszego Instytutu oraz redakcją Nauki o klimacie w ramach 23. Festiwalu Nauki!

Od poniedziałku do piątku (23-27 września) dr Marta Wacławczyk prowadzić będzie lekcje festiwalowe (dla zgłoszonych wcześniej klas szkolnych) na temat Czy turbulencje są niebezpieczne?

We wtorek (24 września) specjaliści z Zakładu Optyki Informacyjnej opowiedzą o nowoczesnych materiałach, które już niebawem znajdą zapewne zastosowania w technice:

17:00 dr Tomasz Stefaniuk: Metamateriały - poprawianie natury

18:30 dr Piotr Wróbel: Plazmonika – o świetle w nanoskali

Wykłady odbędą się w sali 0.03a na parterze Wydziału Fizyki (ul. Pasteura 5).

W piątek (27 września) w godzinach 18-22 zapraszamy na wieczorne zwiedzanie naszego instytutu. To okazja by dowiedzieć się, jak produkujemy chmury w laboratorium i po co strzelamy laserami w niebo. Goście o mocnych nerwach będą mogli zwiedzić platformę pomiarową na dachu Wydziału Fizyki.

W tym samym terminie zapraszamy także do udziału w klimatycznych quizach z nagrodami. organizowanych przez redakcję Nauki o klimacie. Będzie można wygrać książki popularnonaukowe "Nauka o klimacie" oraz "Książka o wodzie".

Na sobotę (28 września) przygotowaliśmy całą serię wykładów dla starszych i zabaw dla młodszych uczestników Festiwalu.

Wykłady:

11:30 dr hab. Krzysztof Markowicz: Aerozole głównym czynnikiem odpowiedzialnym za silne ogrzewania klimatu w Polsce pod koniec XX i na początku XXI wieku

13:00 dr Aleksandra Kardaś: O wodzie, klimacie i pogodzie

14:30 prof. Szymon Malinowski: Jakie chmury w cieplejszym klimacie?

16:00 Marcin Popkiewicz: Klimatyczne fakty i mity

(wszystkie spotkania w sali 0.03a na parterze Wydziału Fizyki, ul. Pasteura 5)

Atrakcje dla dzieci

(10-16) Chmury - warsztaty artystyczne

(10-16) Ciekawe zjawiska atmosferyczne

(10-16) Fizyka z głową w chmurach – wizyta w laboratorium hydrodynamicznym

(10-14) Klimatyczne quizy dla dzieci (we współpracy z redakcją Nauki i o klimacie)

Listę wszystkich atrakcji przygotowywanych przez Wydział Fizyki znajdą Państwo na osobnej stronie.

Opublikowano dnia - 23 września 2019 12:27
Ostatnia zmiana - 25 września 2019 15:57