IGF



Temat pracy dyplomowej

Optyka nanostruktur plazmonicznych

Promotor: dr Piotr Wróbel

Rodzaj pracy: Licencjacka

Jednostka organizacyjna: ZOI

Okres dostępności: 2017/2018

Plazmonika jest nową dziedziną nauki z pogranicza optyki i fizyki ciała stałego badającą oraz wykorzystującą zjawisko powierzchniowego rezonansu plazmonowego (ang. Surface Plasmon Resonance) zachodzącego w wyniku wzbudzenia kolektywnych oscylacji ładunku na powierzchni przewodnika. W efekcie na granicy metal-dielektryk pojawia się powierzchniowa fala elektromagnetyczna (powierzchniowy plazmon-polaryton)wykazująca silne wzmocnienie pola elektromagnetycznego oraz zlokalizowanie przy powierzchni metalu, gdzie głębokość wnikania w ośrodek dielektryczny jest mniejsza od długości fali.
Szczególne własności powierzchniowych plazmonów-polarytonów oraz rozwój metod wytwarzania nanostruktur metalicznych pozwoliły na powstanie nowych kierunków badań, oraz opracowanie nowych układów o dużym znaczeniu poznawczym i aplikacyjnym mających zastosowanie w takich dziedzinach wiedzy jak telekomunikacja, medycyna czy technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Praca przeglądowa na podstawie literatury będzie poświęcona opisowi zjawiska wzbudzenia rezonansu plazmonowego w różnych strukturach plazmonicznych. Ponadto omówione zostaną własności optyczne najciekawszych nanostruktur jak również metody ich otrzymywania i charakteryzacji. W ramach pracy przewidywany jest eksperyment polegający na charakteryzacji wybranych nanostruktur pod względem ich topografii oraz właściwości optycznych.


Cofnij