zdjęcie-Piasek z Sahary i aerozole z Białorusi dolatują do Warszawy. Dlaczego warto to badać? I jak to robić?

dr hab. Iwona Stachlewska, prof. ucz.

Wywiad, 31 października 2022

Nauka o Klimacie

Piasek znad Sahary dociera do Polski zakolem przez Półwysep Iberyjski i Skandynawię, a aerozole z wypalania traw na Ukrainie i Białorusi mogą drastycznie zmienić własności optyczne atmosfery nad Warszawą. Nad badaniami tego typu zjawisk pracuje zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Iwony Stachlewskiej z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzone przez nich Laboratorium Pomiarów Zdalnych, (RS-Lab) wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia, należy do kilku międzynarodowych sieci pomiarowych i współpracuje między innymi z Europejską Agencją Kosmiczną.

Link do pełnego tekstu: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/piasek-z-sahary-i-aerozole-z-bialorusi-dolatuja-do-warszawy-dlaczego-warto-to-badac-i-jak-to-robic/

Opublikowano dnia - 21 kwietnia 2023 11:11
Ostatnia zmiana - 21 kwietnia 2023 11:11