zdjęcie-Globalne ocieplenie okiem fizyka

prof. dr hab. Szymon Malinowski

Wykład, 29 września 2016

Zapytaj fizyka, XX Festiwal Nauki w Warszawie

Jak działa machina klimatyczna? Jak odróżnić naturalne  procesy klimatyczne od efektów działań człowieka? Co możemy powiedzieć o przyszłym klimacie i jak ma się to do zmian klimatu w przeszłości?  W trakcie wykładu wyjaśnimy te i wiele innych wątpliwości związanych z klimatem.

Szymon Malinowski jest profesorem nauk o Ziemi, pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował i prowadził badania w Kanadzie, Niemczech, USA. Jest członkiem wielu rad i komitetów naukowych, w szczególności członkiem korespondentem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Zainteresowania naukowe prof. Malinowskiego obejmują fizykę chmur i opadów, turbulencję atmosferyczną, modelowanie numeryczne procesów atmosferycznych, pomiary atmosferyczne z pokładu samolotu, pomiary zdalne, przewidywalność procesów atmosferycznych. Pracował nad aspektami meteorologii stosowanej, m.in. oddziaływaniem chłodni kominowych z atmosferą. Prowadził ponad 20 projektów naukowych dotyczących tych tematów.

Prof. Malinowski jest zaangażowanym popularyzatorem nauki. Jest współzałożycielem, autorem i redaktorem portalu http://naukaoklimacie.pl, którego misją jest dostarczenie w przystępny i przejrzysty sposób wiarygodnej, dobrze udokumentowanej wiedzy o systemie klimatycznym naszej planety.

Bierze udział w programach telewizyjnych i radiowych, jego artykuły można często znaleźć w codziennej prasie, prowadzi zajęcia w ramach Festiwali Nauki, wykłady z meteorologii dla żeglarzy, etc.
Jest autorem wielu haseł encyklopedycznych dotyczących fizyki atmosfery.

Opublikowano dnia - 1 czerwca 2017 13:10
Ostatnia zmiana - 15 listopada 2017 11:50