info.htm

Lista sprzętu pomiarowego.

 

Lp. nazwa przyrządu cena gdzie kupić lub zamówić
1 fotometr słoneczny* 4500 zł proszę zamawiać przez e-mail: solaraot@gmail.com
2 aethalometr* 2000 zł Stacja Badawcza SolarAOT, proszę zamawiać przez e-mail: solaraot@gmail.com
3 luksomierz** 100-200 zł dla 20 szkół przyrząd będzie wypożyczony, dla pozostałych szkół np. DT-1301
4 pirometr** od 250 zł dla 20 szkół przyrząd będzie wypożyczony, dla pozostałych szkół np. PIR882-C
5 aparat cyfrowy od 100 zł dowolny aparat cyfrowy o rozdzielczości minimalnej 3 Mpix. Może być również smartfon
6 kompas   dowolny sklep
7 suwmiarka/linijka   dowolny sklep
8 filtry do aethalometru*** 550 zl proszę zamawiać przez e-mail: solaraot@gmail.com

* jeden z tych przyrządów (fotometr słoneczny lub aetelometr) jest wymagany do przystąpienia do projektu. Oba przyrządy będą służyć do pozyskiwania danych mających poziom naukowy. Oba przyrządy są budowane w ramach sieci Poland-AOD po minimalnych kosztach aby umożliwić zakup przez jak największą liczbę szkół. W przypadku fotometru słonecznego cena profesjonalnego urządzenia przekracza 40 tyś zł. Przyrząd zbudowanych w ramach Poland-AOD jest ok 10 krotnie tańszy pomimo, że jest wyposażony z identyczne detektory jak urządzenie komercyjne.

** przyrządy te są jedynie wymagane do prowadzenia doświadczeń dydaktycznych, których wyniki nie stanowią wartości naukowej a służą poznaniu i zrozumieniu zjawisk przyrodniczych związanych ze mianami klimatu.

*** zakup filtrów do aethalometru jest niezbędny po wykorzystaniu 100 filtrów, które dostarczone beda wraz  z nowym przyrządem. Szacujemy ze zestaw filtrów wystarczy na ok rok czasu.

 

Fundusze na zakup przyrządy takich jak fotometr słoneczny oraz aethalometr może pozyskać z lokalnych organów samorządów terytorialnego. W ramach urzędów gminnych, powiatowych czy marszałkowskich istnieją środki na działalność szkolno-ekologiczną. Pozyskanie ich wydaje się być bardzo prawdopodobne. Po niżej załączamy pismo do urzędów, które będzie wysłane w celu wyjaśnienia powodu dla którego staramy sie o te fundusze. Liczmy na oddolną inicjatywę szkół w tej sprawie i kontakt z najbliższym urzędem samorządowym.

Wzór pisma do urzędów: pdf