IGFMetody Obliczeniowe Mikrooptyki i Fotoniki

Rok akademicki: 2019/2020
Semestr: letni

OPIS PRZEDMIOTU

MOMiF -Zajęcia zdalne

ĆWICZENIA

 1. Od wtorku 17 marca zajęcia z MOMiF odbywają się w formie zdalnej. Wymaga to od każdego uczestnika używania własnego komputera z system Linux/Windows/MacOS z uprawnieniem do instalacji programów oraz dostępem do najlepiej szerokopasmowego internetu. Gdyby ktoś nie miał dostępu do komputera, albo do internetu, bardzo proszę o informację. Domyślnie będę się z Państwem komunikował używając adresów e-mail podanych w systemie USOS. Jeśli będą Państwo używać innych (np. z domeny uw.edu.pl), proszę o podanie mi właściwych adresów e-mail. Ja będę używał rafalk@fuw.edu.pl oraz r.kotynski@uw.edu.pl. W razie potrzeby proszę do mnie dzwonić (w czasie pierwszych zdalnych zajęć będę na WF, tel. 225532020, ew. pok. B4.20, a  ich trakcie podam nr kom.).

 2. Na wykładzie i ćwiczeniach będziemy używali platform Zoom (zoom.us) oraz Google Drive, być może również Google Meeting. Wprawdzie w wersji minimum nie wymaga to przeprowadzenia żadnego działania po stronie użytkowników, poza przeczytaniem emaila o rozpoczęciu spotkania i kliknięcia na odpowiedni link, ale kilka działań może warto przeprowadzić, zwłaszcza że także inne zajęcia na WF będą wykorzystywały przede wszystkim te dwie platformy.
  Warto po pierwsze utworzyć sobie mail uniwersytecki wykorzystujący gmail:
  https://it.uw.edu.pl/pl/uslugi/UslugiMojaPocztaGmailStudent/
  Ułatwia to włączanie się do Google Meeting, pozwala korzystać z własnego dysku google drive i daje dostęp do dobrze zarządzanej poczty.
  Warto również założyć sobie darmowe konto na https://zoom.us/signup . Daje to możliwość przeprowadzania spotkań samemu, ale co ważniejsze jeśli chcemy transmitować obraz z własnego komputera, odpowiednie oprogramowanie będziemy instalować spokojnie, wiedząc co się dzieje, a nie zastanawiając się nerwowo czy należy nadawać zdalnie dostarczonej wtyczce przeglądarki nadmierne uprawnienia

 3. Proponuję osobom, które nie mają na swoich komputerach Matlaba, a większość z nas nie ma, o zainstalowanie w znacznym stopniu kompatybilnego programu Octave (https://www.gnu.org/software/octave/#install)

 4. Proponuję zainstalować Condę (np. z https://www.anaconda.com/ lub https://docs.conda.io/en/latest/miniconda.html# ) w celu użytkowania środowiska Python/Spyder, a tqakże MEEP/MPB.

 5. Proponuję też zainstalować Julię (https://julialang.org/ oraz https://junolab.org/ )

 6. Wykłady będą dostępne na dysku google:

  https://drive.google.com/open?id=1OUnSevAh_t2Y99QPmhLVuB4eTj3RNoRh 7. Programy, które wymagają Linuxa np. Meep i MPB osoby korzystające z innego systemu operacyjnego (np. z Windows, pod warunkiem, że to system 64-bitowy oraz że procesor obsługuje wirtualizację i że jest ona włączona w BIOSie) mogą uruchomić u siebie lokalnie korzystając z wirtualizacji przez VirtualBox (do zainstalowania z https://www.virtualbox.org). System gościa można przygotować samemu (np. na podstawie https://medium.com/@milved/meep-is-a-free-and-open-source-software-package-for-electromagnetics-simulation-via-the-2ced3a86091c) albo wykorzystać obraz przygotowany przeze mnie (11.8GB, https://mycloud.fuw.edu.pl/index.php/s/z5sNGcbAgJ2oxCy). Obraz trzeba ściągnąć i importować w VirtualBox, ew. edytować ustawienia systemu dostosowując je do możliwości konkretnego komputera i w VirtualBox uruchomić.

 

Materiały do zajęć

FILTR
Zajęcia / Prowadzący Typ zajęć